İsrail saldırısına karşı tüm Türkiye ayakta

İsrail’in yardım gemisine dönük saldırılar ülke çapında yapılan eylemlerle protesto edildi. Mersin’den Eskişehir’e, Konya’dan İzmir’e kadar onlarca farklı kentte Türkiye demokratik muhalefetinin bileşenleri yaptıkları eylemlerle hükümete seslendi. İsrail’le ilişkilerin kesilmesi, gizli açık tüm anlaşmaların iptal edilmesini istedi.

Mersin
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu”nun çağrısıyla saat 17:30’da KESK Mersin şubelerinin bulunduğu inası önünde bir araya gelen Mersin demokratik muhalefeti Taşbina önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Burada Platform dönem sözcüsü Yusuf Kaya tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada hükümete şovu bırakıp İsrail’le ilişkilerin kesilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamanın ardından Öğrenci Kolektifleri üyeleri İsrail Bayrağını yakarak herkesi İsrail’e karşı sokaklara çıkmaya çağırdı.

Konya

Konya’da Halkevleri ve TKP saat 16.30’da Alaaddin bölgesinde yaptıkları bir basın açıklamasıyla İsrail saldırısını protesto etti. İki örgüt adına yapılan ortak açıklamada İsrail’in Türkiye’deki diplomatik misyonunun derhal bitirlmesi, İsrail ile yapılmış tüm askeri anlaşmaların iptal edilmesi, İsrail ile yapılmış gizli açıklamaların bitirilerek, kamuoyuna açıklanması,her türlü uluslararası platformda hesap sorulması talep edildi. Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.

Eskişehir
Eli kanlı emperyalistler yeni bir kanlı saldırıya daha giriştiler.
Filistin halkına (Gazze’ye) insani yardım götüren uluslararası konvoya yönelik saldırı Eskişehir’de kitlesel bir eylemle protesto edildi.
EHP, EMEP, ESP, halkevleri, ÖDP, TKP, Öğrenci Kolektiflri, Gençlik Muhalefeti, Yurtsever Cephe üyeleri saat 18.00’de Adalar Öigros önünde bir basın açıklaması yaptılar.
Katılımcı kurumlar adına açıklama yapan Oktay Yolsever; “Bülent Arınç İsrail ile ekonomik, askeri tüm ilişkilerin iptali gibi bir şey henüz söz konusu değil diyor. AKP iktidarı televizyon kanallarında sahte şovlar yapıyor. Biz bu ülkenin onurlu insanları biliyoruz ki, İsrail ile açık, gizli onlarca anlaşma ve sözleşmeyi bu ülkenin iktidarları imzaladı ” dedi.
Yolsever; ” bu ülkenin ilerici, devrimci, onurlu güçleri olarak buradan emperyalistlere ve onun işbirlikçisi AKP’ye sesleniyoruz; İsrail ile yapılan tüm anlaşmalar derhal açıklansın ve iptal edilsin, askeri işbirliği son bulsun” dedi.
Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak, Katil İsrail işbirlikçi AKP, Katil İsrail Elrom’u unutma sloganlarıyla basın açıklaması sona erdi.

Ankara

Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri bugün (31 Mayıs) sabah saatlerinde Gazze’ye yardım götüren insani yardım gemilerine ve bu gemilerde tamamen silahsız bir şekilde bulunan insanlara silahlı saldırıda bulunmasını protesto ettiler.

Saat 18.00’da Kızılay YKM önünde buluşan emek ve demokrasi güçleri Başbakanlık binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz”, “Katil İsrail işbirlikçi AKP”, “İsrail terörüne son Filistin’e özgürlük” sloganları attılar. Başbakanlık binası önünde emek ve demokrasi güçleri adına açıklamayı yapan KESK şubeler platformu dönem sözcüsü Fikret Aslan, İsrail’in insanlık suçu işlediğini söyleyerek insani yardıma dahi saldıran İsrail’in bu gücü nerden bulduğunu sordu. Başbakana seslenen Akdağ başbakanın iç politikaya oynamaması gerektiğini ve hemen ikili anlaşmaları iptal etmesi gerektiğini söyledi.

İzmir
İzmirli emek ve demokrasi güçleri İsrail’i protesto etti. Eski Sümerbank önünden Cumhuriyet Meydanı’na yapılan bir yürüyüşün ardından ortak açıklama yapıldı. Basın açıklamasını katılımcı kurumlar adına KESK İzmir Şubeler Platformu’ndan Ramiz Sağlam yaptı. Sağlam açıklamasında AKP hükümetine seslendi: “Katil İsrail hükümeti ile yaptığınız sözde gizlilik ve güvenlik içeren savaş, gözyaşı ve katliam anlaşmalarını derhal iptal edin.”

Sağlam konuşmasında tüm ülkelerin işçilerine-emekçilerine-ezilenlerine seslenerek “Ülkeleriniziz hükümetlerine İsrail ile yaptığı anlaşmaları feshetmesi için baskı yapın” dedi. Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Kocaeli
Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu saat 18.00’de İnsan Hakları Parkı’nda bir basın açıklaması yaparak AKP’yi İsrail’le ilişkilerini kesmeye çağırdı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş boyunca ABD-İsrail-Türkiye ilişkileri teşhir edildi. Platform adına İnsan Hakları Parkı’nda bir açıklama yapan BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman Gazze’ye insani yardım götüren uluslararası konvoya yönelik saldırıda 10-16 kişinin öldürüldüğü, onlarca yaralının olduğunu hatırlattı. Uluslararası sularda, sivillere yönelik böylesi bir katliama imza atan İsrail devletini terörist bir devlet olarak niteleyen Şişman sivillere yönelik bu katliamın ardından kâğıt üzerinde sert bir açıklama yayınlayarak İsrail devletinden “izahat” isteyen Dışişleri Bakanlığı kendisi bir izahat vermelidir. “dedi

Açıklamanın ardından kısa bir süre oturma eylemi yapılarak dağılındı.

İstanbul
İstanbul’daki emek ve demokrasi güçleri İsrail’in yardım gemisine düzenlediği saldırıyı protesto etmek için saat 18.00’de Taksim Gezi Parkı’nda buluştu. KESK İstanbul Şubeler Platformu ve Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi üyelerinin oluşturduğu 2 bin kişi, “Diren Filistin seninleyiz”, “Katil İsrail işbirlikçi AKP” sloganları atarak Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi bileşenlerinin flamalarının yanı sıra Filistin bayrakları taşıyan eylemciler çevredekiler tarafından sürekli alkışlandı. İstiklal Caddesi boyunca eylemcilere çevredekilerden de katılanlar oldu.

Galatasaray Meydanı’na ilk gelen KESK İstanbul Şubeler Platformu burada bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Tüm Bel-Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Demir okudu.

Demir, konuşmasına başlamadan önce İsrail’in saldırdığı Mavi Marmara Gemisi’nde hayatını kaybedenlere taziyelerini iletti ve gemide bulunan Haber-Sen üyesi bir TRT çalışanın olduğunu hatırlattı.

Demir, basın açıklamasında İsrail’le askeri, ticari, diplomatik tüm ilişkilerin kesilmesi gerektiğini vurguladı. “Katil İsrail, işbirlikçi AKP” sloganlarının sıklıkla atıldığı eylem, basın açıklamasının ardından son buldu.

Sendika.Org – Mersin / Eskişehir / Konya / İzmir / Kocaeli / İstanbul

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur