Her şeye rağmen emekçiler eylemde

22 Şubat’ta alınan eylem kararı doğrultusunda işçi ve emekçilerin ülke genelindeki eylemleri başladı. KESK üyeleri, “tüm gün hizmet üretmeme” kararı doğrultusunda mesai saati itibarıyla eylemlerini başlattı. DİSK, Türkiye Kamu-Sen ve Türk-İş üyeleri ise bazı iş yerlerinde mesai saatinin başlangıcında kararı hayata geçirdi. Üç konfederasyon eylemi, gün içinde en az bir saat uygulayacak.

İstanbul
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimlik binası önünde toplanan işçiler burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını okuyan Dev Sağlık-İş genel başkanı Arzu Çerkezoğlu güvencesizliğe, taşeronlaşmaya karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı. Basın açıklaması ardından sloganlarla A Poliklinik binası önüne yürüyen işçiler burada SES üyeleri ile bir araya geldiler. SES tarafından okunan basın açıklaması ardından yaklaşık 150 kişi “milyonlar aç milyonlar işsiz, işte kapitalist düzeniniz”, ” parasız eğitim, parasız sağlık” sloganları ile tekrar başhekimlik binası önüne yürüdüler. Sağlık emekçilerine burada İstanbul Tabip Odası üyeleri de katılırken İstanbul Odası adına Ali Çerkezoğlu bir konuşma yaptı.

Eyleme katılan Halkevleri üyeleri de Okmeydanı’ndaki eylemin ardından Beyazıt’a giderken, metrobüse turnikelerden atlayarak parasız bindiler. Ulaşım zamları karşısında Halkevcilerin başlattığı ve daha sonra giderek yaygınlaşan turnikeden atlama eylemlerine, farklı kitle eylemlerinde de başvuruluyor. Halkevciler metrobüs içinde de konuşmalar yaparak yolcuları 26 Mayıs eylemlerine destek vermeye çağırdılar.

İstanbul Şişli’de de eylem vardı. Şişli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan işçiler 1 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar. Eyleme katılan DİSK başkanı Süleyman Çelebi yapılan eylemlerle sınıf dayanışmasını örneklerini ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi. Kuralsız, güvencesiz çalışma koşullarına dikkat çeken Çelebi son altı ayda 63 maden işçisinin taşeronlaşma yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi. Eylemde işçiler sık sık Tekel işçilerine destek veren sloganlar attılar.

GOP’ta yol trafiğe kapatıldı
İstanbul Gaziosmanpaşa’da bugün işçi emekçilerin eylemi vardı. Gazi Mahallesi ve Alibeyköy’den düzenlenen yürüyüşlerle GOP meydana gelen emekçiler buradan Bereç’e kadar yolu trafiğe kapatarak bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Halkevleri ve BDSP’nin de katıldığı yürüyüşte sık sık Zonguldak’taki maden faciasında yaşamlarını yitiren işçiler için “Kaza değil bu bir cinayet”, “Ücretli köle olmayacağız” sloganları atan yaklaşık 200 kişiye çevreden geçenler de alkışlarla destek verdiler.

Beyazıt’a binler buluştu
Saat 11.00’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde toplanarak Beyazıt Meydanına doğru yürüyüşe geçen yaklaşık iki bin emekçi yol boyunca güvencesizlik karşıtı sloganlar attı. Geçen hafta Zonguldak’ta meydana gelen grizu patlamasını da unutmayan emekçiler “Zonguldak’ta ki 30 Maden İşçisini kaybettik. Türkiye işçi sınıfının başı sağ olsun” yazan pankart taşıdılar. Beyazıt Meydanına vardıktan sonra KESK Genel Başkanı Sami Evren bir konuşma yaptı. Evren güvencesizliğe karşı sokakta mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti. 26 Mayıs’ın bir başlangıç olduğunu söyleyen Evren yeni grevleri örgütlemeye devam edeceklerini söyledi.

Ankara
Toplanma yerlerinden saat 11:00 de basın açıklamalarının yapılacağı Ziya Gökalp Caddesine doğru yürüyüşe geçen emekçiler öğle saatlerinde Türkerler Mağazasının önünde toplandılar. KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, DİSK Ankara Temsilcisi Kani Beko ve KESK Ankara Şubeler platformu dönem sözcüsünün kitleye seslendiği açıklamanın ardından kitle dağıldı.

İzmir
İzmir’de 26 Mayıs Türk-iş, DİSK, TMMOB, demokratik kitle örgütleri ve partilerin katılımıyla yapıldı. Sabah saat 11.00 da toplanmaya başlayan emekçiler 11.30 da yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca sık sık “yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atıldı. Çok kalabalık bir kortejle greve katılan taşeron park bahçe işçileri greve damgalarını vurdular. Yürüyüş İBB önünde yapılan konuşmalarla son buldu. DİSK adına konuşan Ege Bölge Temsilcisi Cafer Konca; tekel işçilerinin yanında olacaklarını, AKP’ye geri adım attıracak tek şey emekçilerin mücadelesinin birleştirmek olacaktır. Yolumuz aydın olsun” diyerek bitirdi konuşmasını. KESK adına konuşan dönem sözcüsü Ramis Sağlam konuşmasına Türk-iş’in yaptığı tutumu eleştirerek başladı. Ankara’da gözaltına alınan Tekel işçilerine yanınızdayız mesajı veren Sağlam; o binalar koltuklar sizin değil, sınıfın emekçilerindir” dedi. Zonguldak’ta madende ölen kardeşlerimize kader diyen hükümet bilsin ki asıl onların iktidarda olmaları bu ülkenin başına bir beladır. Muğla’da Şerzan’ı öldüren de madencileri öldürende aynı düşüncedir” dedi ve ekledi 26 Mayıs yetmez daha fazla grev daha fazla direniş çağrısı yaparak konuşmasını bitirdi. Miting sırasında “işçiye verilen sözler tutulsun”, sözleşmeli köle olmayacağız”,”taşeron sistemi istemiyoruz” sloganları atıldı.

Adana
Adana Balcalı Devlet Hastanesi önünde toplanan Dev Sağlık-İş ve SES üyesi işçi ve emekçiler burada maden faciasında ölen işçilerin resimlerinin olduğu “Taşeronlaştırma ölüm demektir, güvenceli iş istiyoruz” pankartını açarak Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Dev Sağlık-İş ve SES üyeleri Hastaneler Kavşağı’nda toplanırken KESK Adana Şubeler Platformu Adana Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı.

Siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin de katılımıyla iki koldan başlayan yürüyüş Uğur Mumcu Meydanı’nda son buldu. Adana Tekel işçilerinin “Kumlu’ya inat 26 Mayıs’ta alanlardayız” pankartıyla katıldığı yürüyüş boyunca sık sık “Genel grev, genel direniş”, “4-C’ye hayır” sloganları atıldı.

Zonguldak
Zonguldak’ta maen işçileri de 1 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar. Grizu patlaması sonrası yaşamlarını yi
tiren maden işçilerinin anıldığı eylemde çalışma koşullarının düzeltilmesi, taşeronlaştırmanın son bulması çağrısı yapıldı.

Zonguldak’ta ayrıca KESK’a bağlı kamu emekçileri ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla bir eylem gerçekleştirildi. Yaklaşık 350 kişinin katıldığı basın açıklamasını KESK Şubeler Platformu dönem sözcüsü Tahsin Kumruoğlu okudu. Okunan basın açıklaması boyunca 26 Mayıs eylemlerini baltalayan konfederasyonlar ve Türk-İş başkanı Mustafa Kumlu aleyhine sloganlar atıldı. Maden faciasında yaşanan işçi ölümlerini de kınayan kitleden sık sık “Madenler halkındır, AKP satılıktır”, “Ölüm kader değildir” sloganları yükseldi.

Mersin
Mersin’de emekçiler güvenli gelecek ve güvenceli iş için alanlardaydı.Saat 11.00 da İstasyon Meydanı’nda bir araya gelen emekçiler buradan AKP binasına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler. 2000’nin üzerinde emekçinin katıldığı yürüyüş boyunca “Sendikalar göreve genel gereve”, “Kahrolsun sendika ağaları”, “Türk-İş uyuma işçiye sahip çık” sloganları atıldı. AKP önüne gelindiğinde KESK Mersin dönem sözcüsü Yusuf Kaya tarafından basın açıklamsı okundu. Açıklamada Kaya Tekel işçilerine ve tüm güvencesiz çalışan işçilere sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. Eylem sloganlar ve halaylarla sona erdi.

Urfa
Grev yürüyüşü bugün Urfa’da saat 13’de Şelli Park Meydanı’nda toplanılarak başladı. Halaylarla meydanda toplanmış olan kitle, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti. Uzun yıllardır bu tarz eylemlere tanık olmayan Urfa’da güvenceli gelecek talebi öne çıktı.Yürüyüş boyunca “Kahrolsun sendika ağaları”, “Her yer Tekel, her yer direniş”, “Maden kazası kader değildir”, “Kahrolsun ABD, işbirlikçi AKP”, “Kadrolu atama istiyoruz”, “Oğluna gemicik, öğretmene işsizlik”, “İş, ekmek, özgürlük” sloganları atıldı.

Hatay
Hatay’da grev sabah saat 7:00 de okulların gezilmesi ile başladı. Okullara bu iş yerinde Grev var pankartları asıldı. Nimet Fahri Öksüz Lisesi, Devlet Hastanesi, Mehmet Rende İlköğretim Okulu, Cengiz Topel İlköğretim Okulu önünde yapılan davul-zurnalı şenlik ve kısa konuşmaların ardından saat:12:30 da sendika binasında toplanıldı. Saat 13:00 te 1000 kişilik bir kitle ile Ulus Meydanı’na yürünerek kitlesel basın açıklaması, Grev halayı çekilerek açıklama sonlandırıldı.

Artvin
KESK’in çağrıcılığını üstlendiği eyleme Halkevleri, ÖDP, TMMOB, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut ve yerel halk katıldı. Saat 12.30 da çok katlı otopark önünde toplanarak basın aççıklaması yapan emekçiler AKPnin yapmış olduğu sömürü politikalarını dile getirerek Zonguldak taki maden işçilerinin kaderin değil AKP’nin taşeron sisteminin mağduru oldukları dile getirildi

Manisa
Saat 11.00 da Celal Bayar Üniversitesi hastanesi bahçesinde; SES Manisa Şubesi, Tek Gıda İş Manisa Şubesi, DİSK Emekli Sen in katılımı ile basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını kurumlar adına SES Manisa Şube Başkanı Zeynel Abidin KAPLAN okudu. Basın açıkalmasına Manisa Tabip Odası destek verdi.Daha sonra Celal Bayar Üniversitesi önünden Manolya Maydanına yüründü. Burada Eğitim Sen Manisa Şubesi ve BES Manisa Şubesi üyelerininde katılımı ile basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını KESK Manisa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü BES Manisa Şube Başkanı Ali GÖK okudu.

Konya
Konya’da iki farklı basın açıklaması gerçekleştiriliyor.Birincisi KESK’in çağrısıyla Alaattin Meydanında gerçekleştirilen ikincisi ise Kayalı park bölgesinde.Açıklamalara Halkevleri, HKP ve EDP’de destek verdiler.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur