Üniversite öğrencilerinden alternatif 23 Nisan ‘kutlaması’

İÜ, YTÜ, MSÜ ve İTÜ’den öğrenciler Beşiktaş’ta bugün yaptıkları eylemle farklı tarihlerde güvenlik güçlerince öldürülen çocukları andı; “Bir çocuğa daha yer kalsın istemiyoruz gökyüzünde” dedi.

İstanbul Üniversitesi’nden, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden, Mimar Sinan Üniversitesi’nden ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden öğrenciler, güvenlik güçlerince öldürülen çocuklar Uğur Kaymaz, Hazal Beru, Mizgin Özbek, Sevcan Yavuz, Ceylan Önkol’u resimlerinin asılı olduğu siyah balonlarla uğurladılar.

Beşiktaş’taki CHP binası önünde gelerek “Uluslara Egemenlerin ve Çocuklarının Bayramı” yazılı afiş açan üniversite öğrencileri, “Büyümez ölü çocuklar” yazılı siyah çelenk koydu. Ölen çocuklar için 1 dakikalık ‘kaygı’ duruşunda bulunan üniversiteliler adına basın açıklamasını okuyan Gökçe Tatlısu, şunları söyledi:

“Egemenler tarafından sokak ortasında dövülen, sırtından, kafasından vurulan, vücudunda yaşlarından çok kurşun yarası açılarak öldürülen çocuklar yok olmuyorlar. Yaşıyorlar. Gökyüzünün derinliklerinden bizlere bakıyorlar. Daha fazla çocuk istemiyorlar artık gökyüzüne yükselen. Yeni çocuklar yerine balonlar, ‘zarfsız kuşlar’ gönderiyoruz. Bir çocuğa daha yer kalsın istemiyoruz gökyüzünde. Çünkü geçse de aradan yüzyıllar, asla ‘Büyümez ölü çocuklar.”

Kaynak: Bianet

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur