“26 Mayıs’ta AKP’ye genel grevi gösterelim”

AKP’nin Tekel işçisine karşı saldırgan tutumunu protesto eden sendikacılar, 26 Mayıs’taki genel eylemi genel greve dönüştürme çağrısı yaptı

Tek Gıda-İş Başkanı Mustafa Türkel, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Sakarya Meydanı’nda toplanan binlerce işçiye seslendi.

İşçiler konuşma aralarında sık sık “İşçiye değil, hırsızlara barikat”, “Genel grev, genel direniş”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “AKP halka hesap verecek” sloganlarını attı.

İlk olarak Mustafa Türkel konuştu: “Ankara’ya, Sakarya’ya hoş geldiniz. Tekel emekçileri olarak 78 gün boyunca güvencesiz çalışmaya karşı büyük bir mücadele vermiştik. Ankara halkıyla, Türkiye halkıyla, kitle örgütleriyle büyük bir dayanışma içinde mücadele etmiştik. 2 Mart’ta ‘şimdilik kaydıyla’ diyerek eylemimizi sonlandırmış, ‘1 Nisan’da tekrar geleceğiz’ demiştik.

İşçiler buradan ayrıldıktan sonra da şehirlerinde iktidar partisi milletvekillerine, bakanlarına tepki gösterdi, sokakları dar etti. 2 Mart’tan sonra çok önemli bir gelişme yaşandı ve Danıştay 4’/C hukuka aykırıdır’ diyerek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Ankara tarihinde, dünya tarihinde, cumhuriyet tarihinde ilk defa işçiyi evine sokmamak için barikatlar kurdular. Biz işçinin evine girmek için kimseden izin almadık, almayız da. Bu kararı veren her kimse, Türk-İş adına, Tek Gıda-İş adına, Tekel işçileri adına kınıyorum.

Biz kimsenin camını kırmadık, malına zarar vermedik, işçinin evine geldik. Basın açıklamamızı yarın yapacağız. Şiddetten uzak ama kararlı bir şekilde mücadele devam edeceğiz.”

“26 Mayıs’ta AKP’ye genel grevi gösterelim”
Türkel’in ardından Sami Evren söz aldı. AKP’nin ülkeyi polis devleti gibi yönettiğini gösterdiğini söyleyen Evren, 1 Mayıs’ta alanlara çıkma çağrısı yaptı. Evren, “26 Mayıs genel eylem kararını genel greve çevirelim” dedi.

Süleyman Çelebi de Ankara’daki polis kuşatmasına tepkisini ifade ederek, demokratik Anayasa’dan söz eden hükümetin ne kadar demokrat olduğunu Ankara’da işçiye karşı sıkıyönetim ilan ederek gösterdiğini söyledi. Çelebi de Evren’in çağrısını destekleyerek, “26 Mayıs’ta genel grevin ne olduğunu AKP’ye gösterelim” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur