Yıkım saldırısının yıldönümünde vadililer Büyükşehir önünde

Dikmen Vadisi Halkı, 1 Şubat 2007 günü gerçekleşen yıkım saldırısının üçüncü yıldönümünde, Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde bir basın açıklaması ve siyah çelenk koyma eylemi gerçekleştirdi. Bu eylem sonrası vadi halkı, direnişteki TEKEL işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

Vadi halkı, dün saat 12.30’da Hipodrom Caddesi’nde bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplandı. Çeşitli meslek ve kitle örgütlerinden duyarlı vadi dostları eyleme destek verirken Mamak Barınma Hakkı Bürosu temsilcileri de, 1 Şubat saldırısının yıldönümünde vadi halkını yalnız bırakmadı.

Belediye önünde yapılan basın açıklamasında vadi halkı; 1 Şubat 2007 günü yaşananları unutmadıklarını ve mücadele kararlılıklarından hiçbir şey yitirmediklerini dile getirdi. Barınma hakkının en temel yurttaşlık hakkı, insan hakkı, olduğunu ifade eden vadililer, “Güzel ülkemizde, gerçek işgalcilerin kimler olduğunu bilenler olarak; evimize, toprağımıza, emeğimize ve onurumuza, her zaman sahip çıkacağız” dedi. Eylemde atılan sloganlarla ve ıslıklarla, İ. Melih Gökçek ve yıkım politikaları protesto edildi.

Basın açıklamasının ardından vadili kadınlardan oluşan temsili bir heyet, üzerinde “1 Şubat 2007 Unutmadık” yazılı siyah çelengi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ana giriş kapısına koydu.

Bu eylemin ardından vadi halkı, toplu biçimde otobüslere binerek, 49 gündür direnişte olan TEKEL işçilerine destek ziyaretine gitti. TEKEL işçilerinin yanına kortej halinde ve sloganlarla giriş yapan vadililer, burada tek tek çadırları dolaşarak işçilerle sohbet etti.

dikmenvadisi.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur