Yeşil ekranda siyanürlü reklam

Son yıllarda “çevre dostu” yayıncılığın öncüsü olarak kendini takdim eden NTV ekranlarında bu günlerde, siyanürlü altın arayarak doğayı katleden Koza Madencilik’in reklamları dönüyor.

NTV televizyonu son yıllarda “yeşil haber, yeşil ekran” başlığı altında düzenli yayın yapmaya başladı. NTV, asıl amacını çevre duyarlılığı yaratan bir yayın anlayışı kurmak olarak iddia ediyordu.

Bununla beraber bir süreden beri NTV’nin çevre duyarlılığına sahip olmadığı, yapılan programların “küresel ısınma” ile çevre sorunlarına dair artan ilgiye hitap ettiği eleştirileri de gelmekteydi. Son günlerde NTV ekranlarında görmeye başladığımız siyanürle altın arayan Koza Madencilik’in reklamları bu eleştirileri doğrular nitelikte.

Koza Madencilik uluslararası tekellerin taşeronu olarak faaliyet gösteriyor. AKP iktidarı ile oldukça yakın ilişkileri bulunan Koza Madencilik’in çevreyi katlettiği defalarca kanıtlanmış olmasına rağmen çalışmaya devam ediyor. Bu durum NTV tarafından da dile getirilmiş. 2007’de yayınlanan bir haberde “Altınlı toprak bitince orayı kilitleyip, ağaçlandırıp, rehabilite etmeleri gerekirken, Koza firmasıyla Çevre Bakanlığı arasındaki ahbaplık yüzünden buraya altınlı toprak getirilmeye başlandı. Havran-Küçükdere’de Koza Madencilik firması, altın işletme tesisi bütün mahkeme kararlarına rağmen çalışıyor.” denilerek Koza Madencilik’in çevre düşmanı çalışmaları tescil edilmiş durumda.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur