Tekel işçileri süresiz açlık grevine başlıyor

Tekel işçilerinin 3 günlük açlık grevi sona erdi. Bugün açlık grevine başlayacak 100 Tekel işçisi, açlık grevinin süresiz olacağını açıkladı.

Tekel işçileri, açlık grevini sonlandıran arkadaşlarını Türk-İş binası önünde karşıladı. Açlık grevindeki 200 işçinin çıkışı sırasında sık sık “Katil AKP”, “Ölmek var, dönmek yok”, “4-C’ye hayır” sloganları atıldı.

Hükümet bilgi kirliliğiyle eylem kırıcılığı yapıyor
Salı günü işçilerle birlikte açlık grevine başlayan Tek Gıda İş Genel Sekreteri Mecit Amaç ve eşi de bugün açlık grevini sona erdirdi. Basına bir açıklama yapan Mecit Amaç, dün basına yansıyan “”Tekel işçileri kıdem tazminatlarını çekti” haberlerine değindi. Amaç; kıdem tazminatlarının banka tarafından işçilerin rızası dışında, kredi borçlarına karşılık olarak işsiz kaldıkları ve borçlarını ödeyemeyecekleri gerekçesiyle bloke edildiğini açıkladı. ‘Ayrıca hesapların herhangi bir talep olmaksızın yatırım hesabına dönüştürüldüğü, bunun karşılığında 25 TL işlem ücreti olarak kesildiğini’ de ifade eden Amaç, bu işlemlerin hukuki bir dayanağının olmadığını belirtti. Amaç, bankanın mudillerin hesaplarını gizli tutmakla yükümlü olduğuna değinerek hesapların bu şekilde açıklanmasının hukuksuz olduğunun altını çizdi.

Basına servis edilen haberlerin bilgi kirliliğine yol açtığı ve amacının eylem kırıcılığı olduğunu vurgulayan Amaç, bu oyunların işçilerin direncini kıramayacağını, sendika olarak her zaman işçilerin yanında ve kararlarının arkasında olacaklarını ifade etti.

Amaç’ın konuşmasının ardından açlık grevine başlayacak işçilerin ismi okundu. Süresiz açlık grevine başlayacak işçiler Türk-İş binasına girdi.

Konfederasyonlar toplantıda

Dün gerçekleşen Tekel işçilerine destek eylemlerinin ardından konfederasyonlar bugün saat 14.00’te KESK Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Bugüne kadar gerçekleştirilen eylemlerin değerlendirilmesinin yanı sıra yeni eylem programını açıklaması beklenen konfederasyonların toplantısı sürüyor.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur