“Mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz”

Tek Gıda-İş örgütlenme uzmanı Gürsel Doğru, Mustafa Türkel’in Türk-İş Genel Sekreterliği görevinden istifa etmesi ardından yaşanan tartışmalara dair bir açıklama yaptı. Günün ilerleyen saatlerinde Türkel de sınırlı da olsa açıklamalarda bulundu. Türkel’in açıklamalarındn tavrının aslolarak Türk-İş yönetimine olduğu ve Tek Gıda-İş’in mücadele kararlılığının sürdüğü anlaşılıyor

Mustafa Türkel’in istifa kararı almasında tek bir nedenin etkili olmadığını ve bu nedenlerin ancak Türkel’in yapacağı açıklama sonrası tartışılabileceğini vurgulayan Doğru, Mustafa Türkel’in hala Tek Gıda İş genel başkanı olduğunu hatırlattı.

Türkel’in suskunluğunun Tekel direnişine zarar vermemek adına olduğunu söyleyen Doğru, Türkel’in işçilerle birlikte mücadelede olduğunu belirtti. Gürsel Doğru, Türkel’in daha önce yaptığı “mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz, çadırlar yıkılırsa yeniden dikeceğiz” açıklamasının arkasında olduğunu ifade ederek Mustafa Türkel’in de bugün işçilerin arasında yer alacağını söyledi.

Türkel konuştu
Mustafa Türkel de benzer açıklamalarda bulundu ama sessizliğini 2 Mart’tan önce bozmayacağını yineledi.

İstifasına ilişkin olarak “Dikkatinizi çekerim. Tek Gıda İş Genel Başkanlığından değil Türk-İş Genel Sekreterliği görevimden istifa ettim” dedi. Tepkisinin Türk-İş yönetimine mi olduğu sorusuna ise, “Şimdi konuşmayacağım. 2 Mart’ta gerekçelerimi ayrıntılarıyla açıklayacağım” şeklinde cevap verdi.

Ancak Türkel’in istifa ile ortaya koyduğu tavrının, Türk-İş ve bağlı sendikaların direnişi yalnızlaştıran tutumuna karşı olduğu anlaşılıyor.

Tekel işçisiyle mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini vurgulayan Türkel, iki gün boyunca ‘sakinleşmek’ için sustuğunu söyledi. Mücadeleye zarar vermemek için suskunluğunu yasal sürenin bitimi olan 2 Mart’a kadar sürdüreceğini ifade etti. Bu süreyi evinde geçirdiğini belirtti.

Hep birlikte çadırların altında kalırız!

“Peki ama işçi ne yapacak, hükümet ay sonuna kadar süre verdi. Çadırları yıkacağız” diyen Türkel, “Öğleden sonra saat 15.00 gibi işçilerle olacağım. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Çadırları yıkarlarsa biz de hep birlikte altında kalırız” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur