İstifa sonrası Tekel işçilerinden ilk tepkiler

Tekel direnişi 71. gününe girerken Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Türk-İş Genel Sekreterliği görevinden istifa ettiğini açıkladı. Bu açıklama sonrası tepkiler ve görüşler farklı olurken, Türk-İş’in Türkel’in istifası sonrası olağanüstü genel kurula gidebileceği gündeme taşındı.

Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in Türk-İş Genel Sekreterliği görevini bıraktığını açıklaması üzerine direniş alanına yansıyan tepki ve görüşleri almaya çalıştık.

İşçiler bir açıklama bekliyor
İlk olarak, bugün sabah saatlerinden itibaren yapılması planlanan ve işçilerin katılacağı toplantıların yapılmayacağının açıklandığı belirtildi. İlerleyen saatlerde basına Mustafa Türkel’in Türk-İş Genel Sekreterliği görevinden istifa ettiği haberinin düşmesi üzerine işçilerin ilk refleksi neden istifa ettiğini anlamaya yönelik oldu.

Öğleden sonra bir açıklama yapılacağı beklentisi içinde olan işçilerin bu beklentisi karşılık bulmadı. Türkel tarafından yazılı veya sözlü bir açıklama henüz yapılmadı. Direnişteki işçilerin büyük bir bölümü Türkel tarafından bir açıklama yapılması gerektiği görüşünde birleşiyor.

Farklı tepki ve görüşler
Basında çıktığı şekliyle, Türkel’in “işçilere bir tepki olarak” Türk-İş Genel Sekreterliği görevinden istifa ettiği açıklamalarını doğru bulmayan bazı işçiler, böylesi bir nedenle istifa ettiyse bu durumu hoş karşılayamayacaklarını ifade ediyorlar.

İşçiler arasındaki diğer bir görüş ise Türkel’in “dün konfederasyonların aldığı kararlara ve Türk-İş’in bu süreci sahiplenmemesine bir tepki olarak” istifa ettiği. İşçiler, Mustafa Türkel’in bu nedenlerle istifa ettiğini açıklamasını bekliyorlar ve ancak böylesi bir sonucu doğru bulacaklarını belirtiyorlar.

Diğer taraftan Tek Gıda-İş Şube Başkanları, konuyla ilgili olarak özel bir yorumda bulunmaktan kaçınıyorlar. Fakat yöneticilerin ve işçi temsilcilerinin istifa ile ilgili ortak yorumları, Türkel’in şimdiye kadar yaptığı ikazların bir sonucu olduğu. 71 günlük direnişte Mustafa Türkel’in, “Tekel işçilerinin her karar sonrası Türk-İş’e ve Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’ya yönelik protestolarını ve istifa çağrılarını doğru bulmadığı” zaten her defasında açıkladığını belirten sendikacılar, Türkel’in bir daha böyle davranılırsa istifa edeceğini önceden söylediğini vurguluyorlar. Dün akşam gelişen olayların sonucunda Türkel’in daha önce söylediği sözün arkasında durduğunu ifade ediyorlar.

Direniş alanından görüşler:
Osman Fırat (Adıyaman): İki türlü yorum yapılabilir. Basına yansıyan şekliyle, Tek Gıda İş Sendikası Başkanı işçilere tepki olsun diye istifa etmişse, bunu yanlış buluyorum. Böyle bir lüksü olamaz, bu süreci baltalamaya kimsenin hakkı yok. 71 gündür direnç gösteriyoruz. 12 bin işçinin içinde muhakkak zaman zaman sinirlerine hakim olamayan ve tepki gösterenler olacaktır. Diğer taraftan, Türkel Tek Gıda İş Başkanlığından değil Türk-İş Genel Sekreterliğinden istifa etti. Bence bu istifa, dün konfederasyonların aldığı kararlara bir tepki de olabilir. Eğer öyleyse, Türk-İş’e ya da diğer konfederasyonlara “bizi yalnızlaştırıyorsunuz” demek için bir tepkiyse, biz Başkanımızı yüreğimize, bağrımıza basarız. Basına yansıdığı şekliyle işçilere tepki için istifa ettiğini düşünmek istemiyorum, Türk-İş yönetimine tepki olduğunu düşünmek istiyorum.

Dün Türkel’e tepki gösteren arkadaşların da geneli yansıttığını düşünmüyorum. Birkaç kişinin attığı “Türkel istifa” sloganıyla Türkel istifaya etmez. Başka nedenleri olabilir. Bizim baştan beri tepkimiz Kumlu’ya, hükümete olan yakınlığına, samimi davranmamasınaydı. Ama Türkel’e başından beri inandık. Başkanın açıklamasını beklemek lazım.

Metin Arslan (İstanbul): Biz bir aileyiz, aramızda tartışmalar olabilir. Eğer işçilerin tepkiler yüzünden istifa ettiyse doğru yapmamış. Ama Türk-İş yönetimine bir tepkiyse doğrudur. İşçilerin tepkileri yüzündense kaçmanın bir mazereti olmuş. Bu işçiyi böyle bırakıp gitmesi doğru değil. Gitse de gitmese de bu mücadele sürecek. 71 gündür Türkel bizi her gün tehdit etti aslında, bir kocanın karısını tehdit etmesi gibi. Ama sabrettik, bölünmedik. Şu anda işçilere karşı böyle bir tepki, kaçmak için mazerettir benim gözümde, tabi eğer bu yüzden istifa ettiyse. Çocuk gibi, “ben küstüm, gidiyorum” demek doğru değil. İşçiler olarak tek istediğimiz sendikal görevlerini yerine getirmeleri ve bizi azarlamamaları.

Konfederasyonların son aldıkları kararlara karşı buradaki tepki çok doğal bir tepkiydi ve bütün işçileri kapsadığını, bütün işçilerin ortak bir tepkisi olarak düşünüyorum.

Sabah işçi toplantıları yapılacaktı. Ancak Türkel’in acil bir toplantısının olduğu, bu yüzden işçi toplantılarının öğleden sonraya ertelendiği söylendi. Bir süre sonra da kendisinin istifa haberi geldi. Türkel nereye gitti, kiminle görüştü, bu görüşmede neler oldu, bilmiyoruz.

Nedim Öngen (Diyarbakır): Eğer işçilere küserek bu istifa kararını aldıysa yanlış bir hareket, sendika başkanlığını pasifize eden bir hareket. Bir örgütün, sendikanın başkanının ‘işçiye küstüm” deme lüksü yoktur. Örgütün başkanı kendi üyeleriyle bireysel çatışmaya giremez. Sendika başkanından daha sakin ve soğukkanlı davranması beklenir. Türk-İş’i kararlarını beğenmediği için de istifa etmiş olabilir. Eğer bu ihtimal doğruysa, buradaki işçilerin daha güçlü bir duruş sergilemesini sağlar. Metin arkadaşın ‘dünkü tepki bütün işçilerin ortak tepkisidir’ tespitine ise katılmıyorum. İşçilerin ortak tepkisi Türkel’e değil Kumlu’ya yönelikti. Türkel’e işçilerin hepsi tepki göstermedi.

Gürsel Köse (Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı): 71 gündür direnen Tekel işçilerinin sendikası Tek Gıda-İş Sendikasının Genel Başkanı Mustafa Türkel bu direnişin halen başındadır. Genel Başkanımız halen bir açıklama yapmadı fakat, çok uzun zamandır bağlı olduğumuz konfederasyonun Genel Başkanına ve örgüte yönelik olumsuz protestoları ve istifa çağrılarını doğru bulmadığını ifade eden açıklamalar ve uyarılar yapmıştı. Bugün gelinen süreç bunun sonucudur. Fakat sendikamızın mücadelesi halen sürüyor bunu ön plana taşımak gerekiyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur