Batıkent metrosuna binlerce yolcu parasız bindi

Tekel işçilerine destek için yapılan genel grev-halk grevinin sabah ilk eylemlerden biri Batıkent’ten geldi. Binlerce Batıkentli ücretsiz ulaşım hakkını kullanınca belediye metro seferini bir buçuk saat gecikmeli hareket ettirdi. Yüzlerce Batıkentli parasız ulaşım ve Tekel işçilerine destek sloganları attı.

Ankara’da ulaşıma gelen zamlara karşı haftalardır eylemde olan Batıkentliler bugün ücretsiz ulaşım hakkını kullandı. Batıkent Halkevi, ÖDP ve EMEP ilçe örgütleri tarafından “Ulaşım haktır, Genel grev şarttır” denilerek yapılan çağrıya destek veren bini aşkın Batıkentli turnikelerden atlayarak metroya ücretsiz bindi.

“Parasız ulaşım istiyoruz”, “Ulaşım zamları geri alınsın”, “Gökçek gidecek bu çile bitecek”, “Genel grev genel direniş” sloganları atan Batıkentliler, ulaşımın bir hak olduğunu vurguladı. Tüm ülkede yaşanan hak gasplarına sessiz kalmamak gerektiğini vurgulayan Batıkent halkı “Tekel işçisi yalnız değildir” sloganları attı.

Halk ücretsiz ulaşım hakkı için turnikelerden atladı
Yüzlerce insanın ulaşım zamlarını protesto ederek turnikelerden atlaması üzerine belediye metroyu bir saatten uzun süre hareket ettirmedi. Eylem nedeniyle Batıkent metro durağının kapalı olduğu anonsları halk tarafından ıslıklarla protesto edildi. Ücretsiz ulaşım hakları için metroyu terketmeyen Batıkentliler metro içerisinde oturma eylemi yaptı.

“Bu üç beş kuruşun kavgası değil, bu artık onur meselesidir” diyen yolcular kararlılıkla bekledi. Bu bekleyiş sırasında metro sistemi kilitlenirken diğer duraklarda da yolcular birikti.

Halkın kararlı bekleyişi, 1 saati aşkın bir sürenin sonunda metronun hareket etmesiyle zafere ulaştı. Yolcular alkışlarla ve “direne direne kazanacağız” sloganlarıyla kutlama yaparken, yolculuk boyunca yapılan sohbetlerde zamlar geri alınana kadar bu eylemi her gün tekrarlama kararı aldılar.

Dün de parasız ulaşım hakkı ve zamlarla ilgili Batıkent metrosunda imza toplayan Halkevciler gözaltına alınmıştı.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur