Ataması yapılmayan öğretmenler Ankara’da buluştu

Ataması yapılmayan öğretmenler Ankara’da buluştu. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’nun çağrısıyla tüm Türkiye’den Ankara’ya gelen öğretmenler, düzenledikleri mitingde Milli Eğitim Bakanlığı’nı uyardı. Öğretmenler talepleri kabul edilmediği takdirde açlık grevine başlayacaklarını açıkladı.

Abdi İpekçi Parkı’nda toplanan öğretmenler, “Ücretli köle olmayacağız”, “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Şubat’ın işini Haziran’a bırakma”, “Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma” sloganlarıyla hükümeti protesto etti. Ataması yapılmayan öğretmenlerin eylemine 48 gündür Ankara sokaklarında direnen Tekel işçileri kitlesel olarak katılırken çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri de mitinge destek verdi.

Çeşitli illerden gelen öğretmenler, taleplerinin yazılı olduğu pankartlar taşırken renkli ve yaratıcı dövizleri ile de dikkat çekti.

Mitingde işsiz kaldığı için intihar eden 11 öğretmenin anısına saygı duruşu gerçekleştirildi. Saat 13.00’de başlayan mitingde, kürsüde söz alan öğretmenler sorunlarını anlattı.

Talepleri kabul edilmezse açlık grevine gidecekler
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu sözcüsü Şafak Bay öğretmen açığı olmasına rağmen atamaların yapılmadığına dikkat çekerek, eğitimcilerin ücretli öğretmenlik adı altında kölelik koşullarında çalıştırıldığını ifade etti. Bay, atamaların yapılması, başta ücretli öğretmenlik olmak üzere insanlık dışı çalıştırma biçimlerinin kaldırılması ve güvenceli iş taleplerini sıraladı. Talepleri kabul edilmezse önümüzdeki aylarda ücretli öğretmenler olarak iş bırakacaklarını, daha sonraki süreçte de açlık grevine başlayacaklarını belirten Bay, eğitim sendikalarına güvencesiz eğitimcilere sahip çıkmaları çağrısı yaptı.

Tekel işçileri de mitinge destek verdi
48 gündür Ankara’da güvenceli iş için mücadele eden Tekel işçileri de eyleme destek verirken söz alan bir işçi, özlük haklarının gasp edilmek istendiğine dikkat çekti; mücadelelerinin öğretmenlerinkinden farklı olmadığının altını çizerek “güvenceli bir iş ve gelecek mücadelesinin ortak olduğunu” söyledi.

Mitingin sonunda mitinge destek için gelen sanatçı Nurettin Rençber, yağmur nedeniyle kısa süren bir dinleti sundu.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur