Tekel işçilerinin eylemi kararlılıkla sürüyor

Tek Gıda-İş üyesi Tekel işçileri dünkü saldırı sonrasında bugün eylemlerini sürdürüyor. İşçiler Türk-İş önünde toplandılar ve mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

İşçiler Türk-İş önünde
Tekel işçileri dün yapılan saldırı sonrası akşam saatlerinden itibaren Sakarya’da bulunan Türk-İş binasında toplanmaya başladılar. Geceyi burada ve Türk-İş’e bağlı diğer misafirhanelerde geçiren işçiler sabah saatlerinde yeniden Türk-İŞ önünde toplanmaya başladılar.

İşçiler protestoları sırasında “Türk-Kürt burada AKP nerde?”, “Doğu-Batı-Kuzey-Güney hepsi burada, İşte Açılım” yazılı dövizler açtılar. “Ölmek var dönmek yok”, “AKP bize hesap verecek”, “Yılgınlık yok direniş var”, “Tekel işçisi direnişin simgesi” sloganlarıyla eylemlerini sürdüren işçilere dayanışma ziyaretleri de sürüyor.

Tekel kardeşleşmenin mücadelesi
Kapatılan Tekel fabrikalarının büyük bir bölümünün Kürt illerinde olması nedeniyle bu illerden gelen Kürt işçilerin açtıkları dövizler ise emek mücadelesinin kardeşlik vurgusunu ön plana çıkardı. Açılımı günlerdir eleştiren işçiler, Tekel’de çalışan Kürt ve Türk işçilerin AKP’nin emek düşmanı politikalarına karşı omuz omuza mücadele sürdürdüğüne dikkat çektiler.

İşçilerin arasına inen Tek Gıda-İş Başkanı Mustafa Türkel, bıçağın kemiğe dayandığını söyleyerek, kararlı olduklarını, görüşmelerden istedikleri sonuç çıkana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Türkel, katılımların tüm Türkiye’den olduğunu vurgulayarak, “Bu artık Tekel işçisinin değil, tüm işçi sınıfının mücadelesidir” dedi.

Tekel işçilerinin Ankara’da ki eylemi dördüncü gününde Türk-İş Genel Merkezi önünde sürüyor.

Sendika.Org- Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur