İtfaiyecilerin eylemine polis saldırısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan itfaiyecilere polis saldırdı. Büyük izdihamın yaşadığı eylemde polis itfaiyecilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti

İtfaiye hizmetlerinde sözleşmeli çalışmanın birçok sakıncası olmasına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi taşerona devrettiği bazı itfaiye hizmetlerinde ısrarcı olmaya devam ediyor. İtfaiye hizmetlerinde taşeron çalışmanın sakıncalarını ortaya koyan bir röportaj daha önce Halkın Sesi gazetesinin Temmuz sayısında yayınlanmıştı. 16 yıllık itfaiyeci olan Bereket Karagöz ile yapılan bu röportajı tekrar yayınlayarak dikkatleri itfaiye hizmetinin taşeronlaştırılmasının sakıncalarına çekmek istedik;

Çalışma koşullarınız nasıl?
24 saat çalışıp 48 saat istirahat ediyoruz. İşimiz yeri geldiğinde halkımızın mal ve canını kurtarabilmek için kendi canımızı tehlikeye atmamızı gerektirecek kadar fedakarlık gerektiren bir iş. Biz itfaiyeciler olarak yaptığımız iş gereği fazlaca yıpranmamıza rağmen yıpranma payı hakkından faydalanamıyoruz.

Sizce taşeron işçi çalıştırılarak itfaiye hizmeti verilmesinin sakıncaları nelerdir?
Bir itfaiyecinin tam tecrübeli olması için en az 4-5 yıl aktif olarak çalışması gerekir. Çünkü her yangının ya da afetin farklı özellikleri olduğu gibi, bunlara karsı da tecrübeye dayalı müdahale şekilleri vardır. Bu müdahaleler bilinmediği takdirde çalışanların can güvenliği tehdit altındadır. Böyle bir girişim aslında bir işçi kıyımıdır. Bunları basından da takip ediyoruz. Ayrıca taşeronlaştırma çalışanlar arasında huzur bozukluğuna yol acar. Alınacak taşeron işçilerinin sendikal hakları olmayacağından toplu is sözleşmelerinden faydalanamayacaklardır. Bu da çalışanlar arasında alınacak ücretlerdeki farklılığa neden olacaktır. İşsizliğe çare bulunacaksa bunun taşeronlar aracılığıyla değil kadrolu, sendikalı, is güvenceli, toplu is sözleşmeli işçilerin alınmasıdır. Özelleştirme ve taşeronlaştırma çözüm değildir.

Kaynak: Halkın Sesi gazetesi 85. Sayı 23 Temmuz 2009

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan 5 bin 400 itfaiyecinin 898 tanesinin sözleşmesi yeni yılda bitiyor. Sözleşmelerinin bitimiyle işlerini kaybetme riski bulunan Belediye-İş Sendikası üyesi itfaiyeciler bugün bir eylem yaparak, kadrolu olmak, İstanbul itfaiyesinin taşeronlaştırılarak özelleştirilme girişimlerinin son bulmasını istedi. Fakat itfaiyecilere polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Bağlı Bimtaş A.Ş.’deki sözleşmeli bitecek olan itfaiyeciler bugün saat 11.00 sıralarında Fatih İtfaiye Grup Başkanlığı’nın önündeki Fatih Anıt Park’ta toplanmaya başladı. Yaklaşık 500 itfaiyeci ve Belediye-İş Sendikası yetkililerinin başlattığı eyleme Onarımı süren Fatih İtfaiye Grup Başkanlığı’ndaki itfaiyeciler de destek verdi. Buradan Büyükşehir Belediye’sine yürümek isteyen itfaiyecilere polis engel oldu. Polisin engellemesi karşısında yürüyüş konusundaki kararlılıklarını sürdüren itfaiyecilere bu kez biber gazı ve tazyikli suyla saldırıldı. Saldırı sırasında yaşanan arbede esnasında aralarında Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak’ın da olduğu bazı itfaiyeciler hafif şekilde yaralandı.

İşçilerin kararlılığı sonunda polisi geri adım attırdı ve işçiler Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek basın açıklamasını yaptılar.

Sendika.Org / İstanbul

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur