BTS’nin direnişi baskılara rağmen sürüyor – YENİLENDİ

BTS, TCDD Yönetimi’nin 25 Kasım’daki uyarı grevinin ardından 16 üyesini geçici olarak işten uzaklaştırmasına karşı bu gece greve gitti. Polis 5 kişiyi gözaltına aldı. Tüm engellemelere rağmen grev sürüyor.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), 25 Kasım grevinden sonra TCDD yönetiminin İstanbul Şube Başkanı da dahil 16 üyesinin işten geçici olarak uzaklaştırılmasına karşı dün gece 22.00’da greve gitti. BTS üyeleri dün gece 00.00’da İsanbul Haydarpaşa Garı’ndan Ankara’ya hareket edecek Anadolu Ekspresi’ni durdurdu. Anadolu Ekspresi’nin peşi sıra İstanbul’dan Ankara’ya hareket etmesi gereken Fatih Ekspresi ve İç Anadolu Ekspresi de hareket etmedi. Grevle birlikte İzmir Mavi Ekspresi ve 9 Eylül Mavi Treni Balıkesir’de beklerken, Adana’dan Diyarbakır’a hareket etmesi gereken posta yolcu treni ise Fevzipaşa’da bekliyor.

Grev sürerken polis saat 00.45 sıralarında, BTS üyesi Ahmet Tuna, destek için gelen Türk Tarım Orman-Sen İstanbul Şube Başkanı İ. Okay Yıldırım ve 2 üniversite öğrencisini Haydarpaşa Garı’nda gözaltına aldı. Saat 01.25 sıralarında ise BTS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Bektaş da polis tarafından gözaltına alındı.

Tüm engellemelere rağmen süren grev sırasında duran trenler makinistler olmadan hareket ettirilmeye çalışıldı. Grevin ardından TCDD yönetimi 30 BTS üyesini daha görevinden geçici olarak uzaklaştırdı.

BTS, bugün (16 Aralık) akşam saatlerinde Haydarpaşa Garı’nda bir basın açıklaması yaparak baskılara ve engellemelere karşı mücadelelerini sürdürecekleri mesajını verdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur