Hatay’da ülkücüler ve polis öğrencilere saldırdı

Faşistlerin ve polislerin saldırısından binanın camları da nasibini aldı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrenci temsilcilikleri seçimlerinde okul dışından gelen ülkücü faşist bir grup öğrencilere saldırdı. Faşistlerin satır, bıçak ve sopalarla gerçekleştirdiği saldırıda 2 öğrenci yaralandı. Okula giren polis ise saldırıya uğrayan öğrencilere biber gazı ve coplarla tekrar saldırdı.

Bugün (10 Kasım) Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrenci seçimlerinin sürdüğü sırada okul dışından gelen faşistler, öğrencilerin kimlik kontrolü yapılarak alındıkları salona satır, sopa ve bıçaklarla girerek yurtsever, demokrat öğrencilere saldırdı. Saldırılarda yaralanan iki öğrenci hastaneye kaldırıldı.

Öğrenciler, faşist saldırılara karşı kendilerini korumaya başladığı sırada Rektörün talimatıyla okula giren polis cop ve biber gazı kullanarak öğrencilere saldırarak faşist grubun okuldan ayrılmasını sağladı. Yaşanan faşist saldırıların ardından Eğitim Fakültesi öğrencileri bir basın açıklaması yaparak faşist saldırıyı protesto etti.

Öğrenciler, kendilerinin kimlik kontrollerinden geçirilerek fakültelerine girebildiklerini hatırlatıp, ülkücü faşistlerin satırlarla okula ellerini kollarını sallayarak girebildiğini belirttiler. Öğrenciler adına basın açıklmasını yapan Kadri Seçici, olayın hemen ardından okula giren polisin saldırıyı gerçekleştiren faşist güruha değil de saldırıya maruz kalan öğrencilere cop ve biber gazı kullanarak saldırdığını dile getirdi. Seçici, durumun polis-ülkücü-idare işbirliğini ortaya koyduğunu söyledi.

Olayın yaşandığı binada güvenlik kameralarının da bulunduğunu söyleyen Seçici, Rektör ile Cumhuriyet savcılarını göreve davet ederek ülkücü faşistlerin okula satır ve sopayla nasıl girebildiklerini açıklamalarını istedi. Seçici son olarak olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Sendika.Org / Hatay

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur