Eskişehir’de öğrenci işçilerin mücadelesi sürüyor

YÖK’ün yaptığı öğrenci işçileri işten çıkartacak düzenlemeye karşı çıkan öğrenci işçiler 9 ve 10 Kasım’da eylemler yaptı.

YÖK tarafından üniversitelerde çalışan öğrenci işçiler için yapılan yeni düzenleme kapsamında Anadolu Üniversitesi’nde çalışan çoğu öğrenci işçinin işine 14 Kasım tarihine kadar son verilecek olmasına karşı öğrenci işçiler 9 Kasım’da Anadolu Üniversitesi Migros önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada tüm öğrenci işçiler mücadeleye davet edildi. Açıklamanın ardından öğrenci işçiler bir forum yaparak sorunlarını ve çözümleri tartıştı.

10 Kasım’da da Yunusemre kampusünde bir araya gelen öğrenci işçiler Migros önünden rektörlük binasına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Yusuf Ziya Özcan ekmeğimle oynama”, “Fevzi Sürmeli ekmeğimle oynama”, “İşten atılmalar durdurulsun” sloganlarıyla rektörlük binası önüne gelen öğrenci işçiler burada bir oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi sürerken öğrenci işçilerin kendi aralarından belirledikleri temsilciler rektör Fevzi Sürmeli ile bir görüşme yaptı ve taleplerini rektöre ilettiler. Öğrenci işçiler Rektörlük’ün taleplerini kabul etmemesi üzerine mücadelelerini 14 Kasım’a kadar sürdüreceklerini söyleyerek eylemlerini sonlandırdı.

Öğrenci işçilerin talepleri:

1- 14 Kasım’a kadar yapılması planlanan işten çıkarmalar bir an önce durdurulsun.
2- Öğrenci işçilere sigorta, sosyal güvenlik ve beslenme hakları eksiksiz olarak verilsin.
3- Fazla mesai ücretlendirilsin.
4- Öğrencilerin ücretlerinde çalışma saatlerinin düşürülmesi gibi sebepler bahane edilerek hiçbir indirim ve kesinti yapılmasın

Yeni düzenleme ne getiriyor?

YÖK tarafından üniversitelerde çalışan öğrenci işçiler için yapılan yeni düzenleme kapsamında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde çalışan öğrenci işçilerin bir çoğunun işine 14 Kasım Cuma tarihinde son verilecek. Yaklaşık bin 400 öğrenci işçinin bulunduğu üniversitede yaklaşık bin öğrencinin işten atılması planlanıyor. İşten atılmayan ve çalışmaya devam edecek olan öğrenci işçilerinde çalışma saatleri yarı yarıya azaltılacak ve bundan dolayı da aldıkları ücretlerde bu oranda düşürülecek. Esnek çalışma saatleri olan ve mesai ücreti almayan öğrenci işçiler bu son düzenlemeyle birlikte resmi tatillerde maaşları kesilse bile koordinatörlerinin isteği doğrultusunda çalışmak zorunda kalacaklar. Öğle yemeklerini üniversitenin yemekhanelerinden ücretsiz bir şekilde karşılayan öğrenci işçilerin yine bu son düzenlemeyle yemek kartları ellerinden alınacak ve üniversitenin yemekhanesinden ücret karşılığında yararlanabilecekler.

YÖK, maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere verdiği bursları kaldırdıktan sonra öğrencileri güvencesiz bir biçimde üniversitenin çeşitli birimlerinde cüzi miktarda paralar karşılığında çalıştırmaya başlamıştı.

Sendika.Org / Eskişehir

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur