Konsolosluk önünde İran halkıyla dayanışma eylemi

İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından sokakları kaplayan kitlelerin özgürlük talebine, Türkiye’den de destek geldi. Cağaloğlu’ndaki İran Konsolosluğu önünde yapılan eylemde Farsça, Türkçe ve İngilizce dayanışma mesajları gönderildi.

Konsolosluk çevresinde yoğun yığınak yapan polis eylemcilerin Konsolosluk kapısına yaklaşmasına izin vermeyince, basın açıklaması Milli Eğitim Müdürlüğü önüne taşındı.

“İstiklal, Azadi, Hukumet’e Merdomi; İran halkının yanındayız; Solidaity with Iranian people” yazılı bir pankart taşıyan grup, “İstiklal, azadi, hukumet-e merdomi”, “Birlik, mücadele, zafer”, “İran’da düşene, dövüşene bin selam” sloganlarını attı. Eylemde açılan dövizlerde, İran Ahmedinecad rejimi tarafından uzun süredir hapiste tutulan sendikacıların serbest bırakılmasını talebi de yer aldı.

Grup adına bir basın açıklaması yapan Hakan Güneş, bu eylemi rejimin şiddetine rağmen sokaklara dökülen İran halkının nidasına kulak vermek için yaptıklarını söyledi. “İran halkının isyanı Tahran’dan tüm ülkeye, katılımcıları tüm toplumsal kesimlere doğru genişlerken, uluslararası siyaset oyununu piyonlarından değil, somut gerçek insan yaşamlarından, apaçık özgürlük talebinden, özetle İranlı kardeşlerimizin Nidalarından bahsettiğimizi bir an için unutmuyoruz” diyen Güneş, İran halkını asla yalnız bırakmayacaklarını belirtti.

Açıklamanın ardından eylemciler Konsolosluk önündeki direklere, İran’daki protestoların simgesi haline gelen teşil renkte kurdeleler bağlandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur