Kızıldere’de katledilen On’lar anıldı

İSTANBUL
Kızıldere katliamının 37. yılında Okmeydanı’nda bir yürüyüş düzenlendi. “On’lar Halkın Devrimci Yolu’nda Yaşıyor” pankartının açıldığı eylem, “bugün buraya bir tarihi anmak için toplanmadık. Yoksulluğun bir kader olduğunun anlatıldığı bugünlerde adeta iğneyle kuyu kazar gibi halkın devrimci yolunu örgütlemeye çalışan biz devrimcilerin Kızıldere’de başlayan eylemi devam ettirme ve ileriye taşıma sorumluluğuyla geldik buraya” denilerek başlatıldı.

Meşalelerin, Mahir Çayan ve Dev-Genç simgeli flamaların ve Kızıldere’de katledilen devrimcilerin resimlerinin taşındığı eylem, mahalle içerisinde yapılan yürüyüşle devam etti. Polisin yoğun ablukası altında gerçekleşen eylemde, yol boyunca konuşmalar yapıldı ve “Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş”, “Kızıldere Son Değil Savaş Sürüyor”, Yolumuz Halkın Devrimci Yoludur” sloganları atıldı. Yol boyunca mahalle halkı da eyleme alkışlarıyla destek oldu ve yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşün sonunda Kızıldere’nin anlamı üzerine bir konuşma yapıldı. Bugün ülkenin içinde bulunduğu duruma değinilerek Mahir Çayanların o gün sırtlandıkları görevlerin bugün de devrimcilerin omzunda olduğu belirtildi. Kızıldere’de katledilen THKP-C ve THKO militanlarının ve tüm devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşunun ardından okunan bir şiir ve DEV-GENÇ marşıyla eylem devam etti. Eylemin sonunda Kızıldere’de katledilen, 12 Eylül zindanlarında öldürülen tüm devrimcilerin bugünün mücadelesine ışık tuttuğu söylendi ve onlara bir kez daha söz veriyoruz denilerek “Devrim Andı” içildi.

ANKARA:
37 yıl önce bugün Tokat’ın Niksar İlçesi Kızıldere Köyü’nde katledilen Mahir Çayan, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Ertan Saruhan, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Nihat Yılmaz, Ahmet Atasoy, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna Ankara’da anıldı.

Karşıyaka Mezarlığı’nda toplanan yüzlerce kişi Kızıldere’de hayatını kaybeden On’ları anmak için Mahir Çayan’ın mezarı başında bir araya geldi.

Bugün saat 12.30’da Karşıyaka Mezarlığı 2. kapı önünde buluşan yaklaşık 500 kişi 68’liler Derneği, 78’liler Derneği, Devrimci Gençlik, Devrimci Gençler, SDP, Sosyalist Parti pankartları ve “EHP, Liseli Hareket, Dev-Lis, SDP Gençliği, SGD, ÖEP, Tüm-İGD, DGH, DPG” ortak pankartı arkasında yürüdü. Yürüyüş boyunca “Kızıldere son değil, savaş sürüyor”, “Gün gelecek, devran dönecek, darbeciler halka hesap verecek”, “Yolumuz Çayanların devrimci yoludur” sloganları atıldı.


Çayan’ın mezarı başında düzenlenen ortak anma, Kızıldere’de katledilen On’lar ve devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardında ortak açıklamayı yapan Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu, Kızıldere katliamının hesabının darbeciler yargılanmadan kapanmayacağını hatırlatarak darbecilerin yakalanarak yargı önüne çıkartılabilmeleri için darbecilerin yargılanmasını engelleyen 12 Eylül Anayasası’nın ve darbelere meşruiyet kazandıran TSK İç Hizmetler Kanunu’nun 35. maddesinin kaldırılması gerektiğini hatırlattı.

Ortak etkinliğin sona ermesinin ardından Devrimci Gençlik, Çayan’ın mezarı başında bir anma düzenledi. Devrimci Gençlik adına yapılan konuşmada THKPC’nin oluşum ve gelişim sürecinin yeni sömürgecilik koşularında şekillendiği hatırlatılarak “Mahir Çayan ve THKPC çizgisi, bugün de bölgemizde devam eden yeniden sömürgeleştirme siyasetinin ve işbirlikçi iktidarların karşısında giderek tüm sosyal hakları elinden alınan ve yoksullaştırılan halkın devrimci yolunu aydınlatmaya devam ediyor” denildi.

ADANA:

30 Mart KIZILDERE direnişinin 38. yılında devrimciler Adana sokaklarındaydı. Seçim sonuçları tartışmaları Adana şehrinde halen sürerken sokaklarda ‘Kurtuluşa Kadar Savaş’ sloganları yankılandı.

On’lar adana sokaklarındaydı!

Adana şehrinde uzun yıllardan sonra Kızıldere direniş ilk defa sokak eylemi olarak şehir merkezinde gerçekleştirildi. Saat 16.00’da 5 Ocak meydanından başlayan yürüyüş Çakmak Caddesi boyunca devam ederek İnönü parkına kadar sürdü. Yürüyüş yaklaşık 250 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Eyleme Çakmak Caddesinde halkın yoğun ilgisi gözlendi. Bulundukları yerden alkışlarla destek verenler, atılan sloganları cep telefonuyla yakınlarına dinletenler oldu. Eylemi Devrimci Gençlik, ÇHKM, TÖP, DİP, ÖDP, TKP, 78’liler, SGD, DHF, ÖEP, ODAK, Dev-Lis birlikte gerçekleştirdiler.

İnönü Parkında okunan ortak basın açıklamasında;
“Devrimcilik hayatı ve toplumu değiştirmek için yapılan bir mücadele, hayat karşısında takınılan bir tutum ve tercih edilen bir hayat anlayışı ise KIZILDERE de bunun manifestosudur.
O günden’den bugüne uzanan tarihsel mücadele sürecinde her şeyden önce devrim için kendi özgücüne dayanarak yola çıkıp çıkmamayı devrimciliğin en önemli noktası olarak kesin bir sınırla ortaya koymuştur.
Che Guevara’nın emperyalizme meydan okuyan sesinden, Mahir Çayan’ın ‘biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik’ haykırışına, İbrahim’in ser verip sır vermeyen direniş’inden, Deniz’lerin idam sehpasına yürürken dahi gözlerinde eksilmeyen umuttan bizlere, bugüne taşınan inanç ve kararlılıkla şimdi eşit ve özgür bir gelecek için mücadelenin zamanıdır”
denildi.

Yürüyüş boyunca “Kızıldere Son Değil Savaş Sürüyor, Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganları atıldı.

Adana Halkevi’nde anma etkinlği
Adana Halkevi’nin düzenlediği Kızıldere direnişini anma etkinliği ise İsmet Gökdemir Kültür-Sanat salonunda gerçekleşti.

Saat 14.00’de başlayan etkinlik gençlik adına yapılan sunumun ardından şiir ve müzik dinletisiyle devam etti. Yaklaşık 70 gencin katıldığı etkinlikte Kızıldere direnişi üzerine yürütülen sohbette lise ve üniversite öğrencileri söz alarak Kızıldere direnişine bakışlarını ve bugün vermiş oldukları mücadeleye yansımaları üzerine konuşmalar yaptılar.

Hep birlikte söylenen şarkıların ardından içilen antla etkinlik sona erdi
.

ARTVİN:
Artvinli devrimciler, Kzıldere’de katledilen Cihan Alptekin’ i Rize-Fındıklı’da bulunan mezarı başında andılar. Bugün saat 13.00’da yapılan anma, saygı duruşu ve dev-genç marşının okunmasıyla başladı. Yapılan anmanın ardından da evine bir ziyarette bulunuldu. Annesi ve akrabalarıyla, Cihan Alptekin ve bugünün devrimci mücadelesi üzerine sohbet edildi.

Ayrıca ziyarete gelenlere Ailesinde bulunan fotoğraf albümü, yazdığı mektuplar ve gazete kupürlerinden oluşan arşivi sunuldu.

ISPARTA:
Isparta öğrenci kolektifleri ve Isparta genç kurtuluşçuların birlikte düzenlediği etkinlikte ON’lar anıldı. Sosyalist parti binasında gerçekleşen etkinlikte THKP-C lideri MAHİR ÇAYAN ve arkadaşları anıldı. Saat 15:30 da başlayan anmada konuşmalar, şiir-müzik dinletisi ve MAHİR ÇAYANI anlamak üzerine bir tartışma gerçekleştirildi. Yaklaşık 25 kişinin katıldığı anma söylenen türküler ve çekilen halaylarla 18:30 da sona erdi. MAHİR HÜSEYİN ULAŞ KURTULUŞA KADAR SAVAŞ şiarının haykırıldığı etkinlikte ONLARIN MÜCADELEMİZDE YAŞADIĞI vurgusu yapıldı.

Sendika.Org/ İstanbul, Ankara, Adana, Hopa, Isparta

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur