Gazze’deki katliamdan kâr yapan şirketler -Mehmet Bayram

İsrail’i gerici yapan salt din temelinde kurulmuş (aynı şeriat gibi) bir ülke olması değil. İsrail’i şiddete iten en önemli nedenlerden biri de emperyalizmin bölgedeki kalelerinden biri olması ve bölge emekçilerinin baskı, şiddet ve zorla emeklerinin sömürülmesine önayak olmasıdır.

Yasadışı olarak işgal altında tuttuğu bölgelerde üretilen malları dünyaya yalan ve uluslararası kanunlara aykırı olarak “İsrail malı” [made in Israel; İsrail’de üretilmiştir] diye de yutturan İsrail’in işgal ve katliamlarından yararlanan ve onun kanlı önderliğinde insanların zulmünden ve çocukların ölümlerinden kâr yapan başka şirketler de bulunuyor.

Kimin kan üzerinden kâr yaptığını dünyaya yaymak üzere İsrail’de savaş ve işgale karşı mücadele eden feminist kadınların açtıkları internet sitesi bu utanç tablosunu gözler önüne sermekte.

“Who profıts?” yani “Kim kâr yapıyor?” adlı listede İsrail’le işbirliği halinde bölge halklarının kanından kâr çıkarmaya çalışan şirketlerin profilleri yer almakta. Bu listeye eklenecek başka şirketler varsa okuyuculardan bunların adlarının da gönderilmesi istenmekte.

Liste içinde Filistinlilerin kan parasıyla Türkiye’de de “iş” gören şirketler de yer almaktadır.

Bank Hapoalim Türkiye’de de faaliyet göstermekte ve Türkiye’de Bank Pozitif adıyla İsrail’le ilişkilerini gizlemeye uğraşmaktadır. Bu banka, Filistin’de tüm uluslararası kanunlara aykırı olarak, göçmen Yahudilerin Filistinlilerin topraklarını çalarak kurdukları yerleşim yerlerine servisiyle yüzü kızarmaktadır.

Carmel Holdings (E.L.) adıyla halıcılıktan para yapan, eski adı Beitili olan şirket Filistinlilerin kanını halılarına bulaştırmadan, bu internet sitesinde yazıldığına göre, Türkiye’de Gaya International Halı Sanayi adıyla, İsrailli teröristlerle iş birliği yaparak faaliyet gösteriyormuş. Bu şirket de illegal yerleşim yerlerinden aldığı, sattığı mallarla utanç listesinde yerini alıyor.

Motorola Israel şirketi hem yasa dışı Yahudi hırsızlık yerleşim merkezlerine verdiği seçkin servislerle ve daha da, bu hırsızlığa sağladığı özel araçlarla göze batıyor. Filistin’de her gün okula giderken bu yerleşim merkezlerindeki dinci, ırkçı ailelerinin teşvik ettiği ve İsrailli askerlerin silahlı korumasıyla Filistinli çocuklara saldıran İsrailli çocuk ve ailelerine yardımlarını esirgemeyen Motorola Israel’in Türkiye’deki can ciğer ortağı namı değer, SetKomNet şirketiymiş. Kandan pay almaktan utanmayan bu şirket, babası Motorola Israel’in İsrail teröristleriyle ortaklaşa kurdukları “Havacılık Savunma Sistemleri”nden (Aeronautics Defense Systems) de sorumlu olmaktadır. Siteye göre bu sistem altında yaratılan ve “Stronghold” denilen (Güçlü Tutuş) sistemiyle İsrail Batı Şeria’yı işgal altında tutmaktadır.

Bu şirketin kan listesindeki başka başarılarının arasında gene İsrail ordusu için ürettiği ve mis gibi kokan “Dağ Gülü” adlı sistem şehir dışındaki İsrail askerlerinin masum çocukları bombalarken iletişimini sağlamakta ve Batı Şeria’daki işgal ve harekâtlar sırasında muhaberatını yerine getirmektedir.

Mul-T-Lock Filistinlilerin daha iyi kilit altında tutulmasına yararı olduğu kadar Batı Şeria’da kanuna aykırı kurulan Barkan endüstri bölgesinde (illegal yerleşim bölgesi) yer almakta ve kapı kilitleri ve diğer anahtar ürünleri üretmektedir. Ana şirket İsveç’te olup orada yayınlanan bir raporda yaptıkları ortaya çıkan bu şirket yaptıklarından dolayı üzüntülerini dile getirmiş ve fabrikanın başka yere taşınacağını bildirmiştir. Bu utanç tablosuna ortak olan İsveç şirketinin Türkiye’de de ortaklıkları var.

Kapitalistler için paranın nereden geldiği önemli değilse bile, halklara düşen dünyanın neresinde olursa olsun kan damlayan paranın izini sürerek kimlerin masum insanların kanlarından kâr ettiklerini ortaya koymaktır. Bu ilişkiler aynı zamanda İsrail’in neden emperyalistler için vazgeçilmez bir kale olduğunu da ortaya koymaktadır. İsrail’in ve şirketlerin en korktukları şey bu yaptıklarının cezasını, kapitalistlerin en korktuğu ceza, yani cüzdanlarına getirilecek zararla ödemeleridir. Dünya’da Güney Afrika ırkçılığını yıkan emekçi boykotlarına benzer bir boykot kampanyası İsrail için de yavaş yavaş ortaya çıkarken kandan para yapanların listesini tutmak bu boykot kampanyalarına güç katacaktır.

“Kim Kâr Yapıyor” sitesi: http://whoprofits.org


Sendika.Org, yayın hayatına başladığından bu yana işçi sınıfı hareketinin, solun ve genel olarak toplumsal muhalefetin gündemine ilişkin, farklı politik perspektiflerden düşünsel katkılara açık bir tartışma platformu olagelmiştir. Sitemizde yayımlanan yazılar yayın kurulunun politik perspektifiyle uyumluluk göstermeyebilir. Amacımız, mücadelenin gereksinim duyduğu bilimsel ve politik bilginin üretimini zenginleştirecek tüm katkılara, yayın ilkelerimiz çerçevesinde, olabildiğince yer verebilmektir.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur