Reuters: “FARC-EP altı rehineyi serbest bırakacak”

Reuters haber ajansının yerel bir kaynaktan aldığını iddia ederek yayınladığı habere göre, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP), ikisi üst düzey siyasetçi ve dördü üst düzey güvenlik birimi yetkilisi olan toplamda altı rehineyi serbest bırakacağını açıkladı. Haberde FARC-EP’in rehineleri solcu bir milletvekiline teslim edeceği belirtildi. Serbest bırakılacak rehinelerin ismi açıklanmazken, bu tür bir girişimin neye karşılık gerçekleştirileceği ya da hükümetle FARC-EP arasında yürütülen bir müzakere sürecinin olup olmadığı da henüz açıklığa kavuşmuş değil.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP)’nun elinde halen 40 tanesi üst düzey olmak üzere 700’den fazla rehine bulunuyor. FARC-EP’in daha önce 1984-1990, 1999-2001 ve 2007-2008 dönemlerinde üç kere barış sürecine dahil olmaya çalışmış ancak sürekli katliamlar ve cinayetlerle karşılanarak tekrar gerilla mücadelesini sürdürme kararı vermişti.

FARC-EP’in elinde bulunan 700’den fazla rehinenin Kolombiya hapishanelerinde bulunan 500 örgüt üyesi tutukluyla takas edilmesi teklifiyle başlayarak hiçbir tutuklu militanın serbest bırakılmaması karşılığında birçok rehinenin tek taraflı bırakılması ve örgütün merkez komitesinden üç kişinin de dahil olduğu yüze yakın savaşçısının katledilmesiyle bugüne varan son altı aylık süreç, FARC-EP açısından büyük bir kayıp oldu.

İnsani takas müzakerelerine iyi niyetle katılan ve bu nedenle güvenliğinde ciddi zaaflar verme riskini göze alan FARC-EP, onlarca yıldır kontrol ettiği Kolombiya topraklarının üçte birinin resmen tanınması yönünde ciddi bir adım atamamanın ve Kolombiya cezaevlerinde işkence altında yatan yoldaşlarının birini bile kurtaramamasının yanında, bölgenin “ilerici” hükümetlerinden (Küba, Venezüella ve Ekvador) bir de “kendini dağıt” çağrısı almıştı.

LatinBilgi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur