İşgalciden Afganistan’a 30 bin asker daha

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, Afganistan’a gelecek yıl 30 bine yakın takviye asker gönderebileceklerini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Mike Mullen

Mullen, Kabil’i ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Afganistan’a yaza kadar 20 bin ile 30 bin arasında takviye asker gönderebileceklerini kaydetti.

ABD’nin Afganistan’a gelecek yıl 20 bin civarında takviye asker göndermeyi planladığı ve Amerikalı komutanların uzun süredir 20 bin civarında ek asker gönderilmesini istediği biliniyordu.

Afganistan’daki NATO’ya bağlı uluslararası gücün komutanı David McKiernan ülkede en az 20 bin askere daha ihtiyaçlarının olduğunu söyleyerek Afganistan ordusunun ve polis gücünün bağımsız olarak hareket edebilmesi için en az 3 yıla ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

Ancak ilk kez üst düzey askeri bir yetkilinin 30 bin gibi çok daha da fazla sayıda askerin Afganistan’a gönderilebileceğini kamuoyuna açıkladığına dikkat çekiliyor.

Afganistan’da halen 31 bin askeri bulunan ABD, Ocak ayında 3 bin, baharda da 2 bin 800 takviye asker gönderecek.

Yetkililer, Amerikan yönetiminin onayıyla gelecek 12-18 ay içinde Afganistan’a gönderilecek takviye asker sayısının 20 bin civarına ulaşabileceğini kaydediyordu.

Kaynak : CNN Türk

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur