Adana Halkevinden ‘Maraş’ı unutmadık, unutturmayacağız’ mitingine çağrı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde 21 Aralık’ta yapılacak olan “Maraş’ı Unutmadık, Unutturmayacağız” mitingine Adana Halkevi yaptığı bir basın açıklamasıyla çağrıda bulundu.

Maraş katliamının 30. yılında Çukurova bölge illerinin katılımıyla Adana’da gerçekleşecek miting saat 11.00’de Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu önünden başlayıp Uğur Mumcu Meydanında son bulacak. Mitinge konuk sanatçılar olarak Emekçi ve Ferhat Tunç katılacak.

Adana Halkevi’nin İnönü Parkında bugün yaptığı basın açıklamasını dernek başkanı Osman Erkut okudu. Erkut okuduğu basın açıklamasında, “Bundan tam 30 yıl önce 24 Aralık 1978’de Maraş’ta kelimenin tam anlamıyla vahşet yaşandı. Faşistler ve gericiler 114 insanımızı katlettiler, yüzlercesini de yaraladılar. Gözü dönmüş sürüler halinde insanlara saldıranlar kundaktaki, anne karnındaki bebekleri kurşunladılar” dedi.

Maraş Katliamı da halka karşı yürütülen savaşın sonucu gerçekleştirildiğine belirten Erkut, Maraş katliamının emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin halka karşı yürüttükleri politikalarda ne kadar vahşileşebileceklerini gösterdiğini söyledi.

Erkut son olarak, “Bizler bugün temsilini AKP ile sağlayan emperyalizme, faşizme ve gericiliğe karşı mücadele eden Halkevciler olarak Maraş katliamının yıldönümünde Maraş’ı unutmadık, asla unutturmayacağız diyor, katliamda ölen insanlarımızı bir kez daha anıyoruz” dedi.

Yapılan eylemde, “Maraş’ı unutma unutturma, Faşizme karşı omuz omuza, Katliamların hesabını halk soracak” sloganları atıldı. Eylemin ardından Halkevciler, toplu şekilde Özgürlük Ve Dayanışma Partisinin “krizin faturasını patronlar ödesin” başlıklı imza kampanyasına destek verdi.

Halkevciler son olarak, Halkevleri İsmet Gökdemir Kültür Sanat Salonunda “Maraş’a Güneş Ne Zaman Doğacak” ismiyle bir etkinlik düzenledi. Saat 14.00’de başlayan etkinlikte, Maraş katliamını anlatan belgesel gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından, katliamın tanıklarından Yasin Aytaç ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

Sendika.Org – Adana

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur