Kadınlar zamlara karşı sokakları ısıtıyor!

Ankara’da, Mamak’lı Halkevci Kadınlar ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadın Komisyonu’nu AKP’nin doğalgaz ve elektrik zamlarına karşı sokakları ısıtan bir eylem yaptı. Bu zamlarla yaşanmaz diyen kadınlar “artık isyan ediyoruz” faturaları ödemeyeceğiz, AKP’nin zamlarına teslim olmayacağız dedi.

Bugün saat 15.00’da Mamak Halkevi önünde toplanan Halkevci Kadınlar ve PSADK’lı Kadınlar; “evimizi, ocağımızı söndüren, bizleri kış günü üşütüp hasta eden” AKP politikalarını protesto ediyoruz diyerek Tuzluçayır Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca ellerindeki bir türlü yemek pişiremedikleri boş tencerelere vuran, evlerinde ısınamadıkları için her gün sarındıkları battaniyeleri gösteren kadınlar; “Zamlar geri alınsın”, “Zam, zulüm, işkence işte AKP”, “Bu zamlarla yaşanmaz, zamlar geri çekilsin”, ” Melih Gökçek elini cebimden çek” sloganlarıyla ve yaptıkları konuşmalarla kadınların isyan seslerini yükseltti.

Yanlarında getirdikleri sobada faturaları yakan kadınlar; “AKP’nin zamlarıyla ödenemez hale gelen ve evleri donduran, aşları pişirtmeyen, çocuklara karanlıkta ders yaptıran elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemiyoruz” diyerek faturalarla yanan sobanın sıcağında ısındı.

Tuzluçayır Meydanı’na gelen yaklaşık 90 kadın burada bir açıklama yaptı.

Yapılan ortak açıklamada kadınlar; ” AKP, kış mevsimiyle birlikte zam mevsimini de getirdi, suya, elektriğe, doğalgaz ve kömüre yapılan zamlar %82’yi buldu. Zamlarla tasarrufu amaçlıyoruz diyen AKP halkın cebine elini uzatıyor. Krizin faturasını bizlere çıkartıyorlar dediler. Doğalgaza yapılan zamların halkın evini dondurmaktan başka bir anlama gelmediğini, okulların doğalgazlarını bile keserek, faturayı ailelere çıkartmak istediklerini belirttiler. Elektriği yakacak para bulsak bile, doğalgaza bulamıyoruz, tencerenin içini dolduramıyoruz, suyu bulsak pislikten içemiyoruz, damacanalara para yetiştiremiyoruz. Şimdi tekrar sobalara dönmeye bizi zorluyorlar. Ama bunların hepsi geçici çözümler, asıl çözüm AKP’ye karşı mücadelede, işte bu nedenle biz kadınlar olarak zamlar geri alınana kadar mücadelede kararlıyız dedi.

Kadınlar açıklama sonrası ısınma hareketleri yaparak “AKP bizi bu hale düşürdü ama, biz sokakları ısıtmak için ısınma hareketleri yapıyoruz” dedi.

Sendika.Org Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur