Gözaltında cinsel şiddet vakkaları sürüyor

Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu Kasım’a kadar olan bir yıllık verilerini açıkladı. 11 yılda 294 kadın, 2008’de ise 35 kadın büroya başvuruda bulundu.

Büronun verdiği bilgiye göre 2008’de tecavüz başvurusu yok ancak cinsel taciz devam ediyor. Büroya başvuran mağdurların 5’i travesti ve transseksüel olup, polis tarafından cinsel şiddete maruz kalmış. İki kadın adli nedenle gözaltında şiddete maruz kalmış, bir kadın da “seks işçiliği” yaptığı gerekçesiyle şiddete maruz kalmış.

Adli tıp yine sorun!

Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu cinsel işkencenin ispatı yönünden, “resmi bilirkişilik” kurumu olan Adli Tıp’ın, bir sorun olarak varlığını devam ettirdiğine dikkat çekiyor. Büro, işkencenin belgelenmesinde bağımsız hekim raporlarının yeterli delil olarak kabul edilmesini talep ediyor.

Büroya 11 yılda yapılan başvuru sayısı 294. Bu rakamın 71’i tecavüz başvurusu. 2 kadın tecavüze uğradıktan sonra intihar etti, bir kadın işkence sonucu öldürüldü, 14 yaşındaki bir kız çocuğu tecavüze uğradıktan sonra akrabaları tarafından “namus temizleme” gerekçesiyle öldürüldü, 1 kadın işkencenin uzun vadeli etkisi sonucu Aralık 1999 tarihinde öldü. 1 kadın iş yerinde tecavüze maruz kaldı. Ailesi, hakkında ölüm kararı çıkardı.

Şikayetçi olunanların dağılımı polis, jandarma, asker, infaz koruma memuru, itirafçı, adli tutuklu, belediye başkanı, korucu.

Atılım

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur