ÖDP Kızılırmak suyuna karşı eylem yaptı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Kızılırmak Suyu’nu şehre vermesini protesto etti. ÖDP adına konuşan partinin İl Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Gürler, “Kızılırmak Suyu’nun sıhhi ve mali çok ciddi sıkıntılara sebep olacağı son derece açıktır” dedi.

ÖDP’liler Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek sık sık “Ankara halkı kobay değildir”, “Halk düşmanı Gökçek hesap verecek” sloganları attı. “Gökçek adamı kanser eder” yazılı pankart açan üyeler, “Gökçek’in suyu mu daha zehirli, panzer suyu mu?” dövizinin yanı sıra “Gökçek sağlığa zararlıdır” yazılı boş damacanalar da taşıdı.

Arsenik En Tehlikeli Kirlilik

Grup adına konuşan Gürler, şunları kaydetti:

“Tıp Kurumu tarafından hazırlanan ‘Kızılırmak Suyu Raporu’ ile suyun içindeki zehirli kimyasal maddeler olan arsenik ve kadyuma dikkat çekilmiş, arsenik miktarının kanser riski taşıdığı vurgulanmıştır. Arsenik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından içme sularındaki en tehlikeli kimyasal kirlilik olarak kabul edilmektedir. İçme suyunda yüksek oranda arsenik bulunması mesane, akciğer, cilt, böbrek ve karaciğer kanserine ve sinir sisteminde kalpte çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı bilinmektedir.”

İvedik Arıtma Tesisleri’nin ASKİ’nin internet sitesinde yayınlanan şemadan da anlaşılacağı gibi Kızılırmak Suyu’nu temizlemek için yetersiz olduğunu belirten Gürler şöyle konuştu:

Halk Sağlığı Tehlikeye Atılıyor

“Tıp Kurumu’nun raporunda Kızılırmak Suyu’nun ham halinde 12.1 mikrogram/litre olan arsenik miktarının, İvedik Arıtma Tesisi’nden çıkışında 1 mikrogramın altında gösterildiği ancak geleneksel arıtma yöntemleriyle bu kadar düşürülemeyeceği de açıkça belirtilmektedir. Suyun havalandırılması, klorlanması ve filtrelenmesi ile söz konusu ağır metallerin ve kimyasal maddelerin içme suyundan ayrıştırılması İvedik Arıtma Tesisi’nin çalışmasıyla mümkün değildir.”

AKP İktidarı’nın ve AKP Belediyeleri’nin her fırsatta halk sağlığını tehlikeye attığını vurgulayan Gürler, “Neoliberal politikalarla halkı işsizliğe, güvencesiz çalışmaya ve yoksulluğa mahkum eden AKP, yaşanan su sorununu da Allah’a havale ederek bizleri zehirli suyla yetinmeye çağırmaktadır.

Suyu ticarileştiren, halkı özel şirketlerden damacana su alımına teşvik eden AKP ve Gökçek, yoksulların çeşmelerden akan arsenikli suyu içerek kansere yakalanmalarına sebep olmaktadır.” dedi.

Birgün

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur