TTB Başkanı Gençay Gürsoy serbest; Olay AKP operasyonu (Yenilendi)

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy “Basın kanuna muhalefet ettiği” iddiası ile, bu sabah saat 05:00’te Ankara”da kaldığı otelde polisler tarafından gözaltına alındı.

Polis yetkilileri, Gürsoy’un, İstanbul Tabip Odası’nın yayın organı olan Hekim Forumu’nda 2004’te yayınlanan bir yazısı nedeniyle gözaltına alındığını söylediler.

Gençay Gürsoy, öğlen saatlerinde serbest bırakıldı. Gürsoy, bugün yapılacak olan Ankara Tabip Odası Genel Kurulu’nda konuşma yapmak üzere şu an Ankara’da.

TTB Başkanı Gençay Gürsoy’un gözaltına alınmasına ilişkin ayrıntılar öğrenildikçe, uygulamanın bilinçli bir AKP operasyonu olduğu açığa çıkıyor.

Gürsoy’un gözaltına alınmasına neden olan “mahkeme kararı”nın, Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından çıkarıldığı bildirildi. TTB avukatlarının verdiği bilgiye göre, mahkemenin yakalama kararı 13 Mart 2008 tarihini taşıyordu. Kararın herhangi bir şekilde TTB veya İstanbul Tabip Odasına tebliğ edilmediği de alınan bilgiler arasında. İstanbul’da verilmiş bir kararın İstanbul Emniyeti tarafından değil de, Ankara’ya birkaç günlüğüne geldiği bir sırada Ankara Emniyeti tarafından yürürlüğe konmuş olması da ayrıca dikkat çekiyor.

Bu bilgiler yan yana konulduğunda, uygulama için “yüksek yerlerden” verilmiş bir emirle harekete geçildiği; AKP hükümetinin muhalefete karşı saldırganlıkta sınır tanımayacağı mesajının verilmek istendiği görülüyor.

Ancak bu “mesaj”ın kime veya kimlere verilmek istendiği halen bilinmiyor. Çünkü, bu saldırganlığın AKP’ye karşı demokratik muhalefeti yıldırmak bir tarafa bütünleştireceği ve şiddetlendireceği biliniyor.

Gözaltına tepkiler

Gürsoy’un eski bir dava nedeni ile sabaha karşı polis tarafından gözaltına alınmasına demokratik kurumlardan tepkiler büyüyor. Çok sayıda kurum yazılı açıklama yaparak yaşanan olayı kınadı.

TTB konuyla iligli yazılı bir açıklama yaparak bu demokrasi utancını yaşatanlardan hesap soracaklarını dile getirdi.

KESK adına İ. Hakkı Tombul tarafından yapılan açıklamada olay AKP’nin demokratik muhalefete bir gözdağı olarak nitelendi. Olayı 1 Mayıs’ta meydana gelen anti demokratik uygulamaların bir devamı olarak gördüklerini ifade etti.

TMMOB yaptığı yazılı açıklamada Gençay Gürsoy’un gözaltına alınış biçimini darbe günlerini hatırlatan bir uygulama olarak değerlendirdi. Olayın 1 Mayıs’ın hemen sonrasında gelişmesine dikkat çekerek AKP’nin emek ve meslek örgütlerine göz dağı niyeti taşıdığını ifade etti.

DİSK yaptığı yazılı açıklamada hukuksuzluk olarak nitelediği olayın 1 Mayıs’ın akabinde gerçekleşmesine dikkat çekti. Geceyarısı operasyonlarının son zamanlarda yaygınlaştığı belirtilen açıklamada bu hukuksuluğa dur denilmesi gerektiği ifade edildi.

Limter İş ise yaptığı yazılı açıklamada bu durumu devletin faşistce uygulamalarından biri olarak değerlendirdi ve baskıların ayak takımını yıldıramayacağını dile getirdi.

Halkevleri yaptığı yazılı açıklamada 1 Mayıs’ta saldırgan yüzü ortaya çıkan AKP Hükümetinin muhalefete gözdağı verme niyetiyle hareket ettiğine işaret etti. AKP’nin geri dönülmez biçimde meşruluğunu yitirdiğini belirtti.

ÖDP yaptığı yazılı açıklamada Gürsoy’un gözaltına alınmasını emek ve demokrasi güçlerine gözdağı verme niyeti olarak niteledi.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur