Mısır’da polis 7 grevciyi öldürdü, yarım milyon işçi sokakta

Mısır’da, yaklaşık iki yıldır süren grev dalgasının öncülüğünü yapan Mahalla tekstil işçilerinin bugün için kararlaştırdıkları grev yoğun polis baskısı nedeniyle başlatılamadı. Bunun üzerine işçi yakınları ve işsizlerin de sokaklara dökülmesi üzerine çıkan ve gerçek mermi ile gaz bombalarının kullanıldığı çatışmalarda, henüz kesinleşmemiş bilgilere göre biri çocuk 7 kişi öldü

Başkente iki saat mesafedeki Mahalla 35 bin polisle çevrilerek kente giriş çıkışlar durduruldu. Dün (5 Nisan’da) devlet güdümlü sendika federasyonu Mısır Genel İşçi Federasyonu’nun da desteğiyle yasadışı ilan edilen greve öncülük eden çok sayıda işçi de tutuklanmıştı. Bugün de grevi engellemek için seferber olan polis öğleden itibaren greve çıkan işçilere şehrin her yanında ateş açtı. Şu ana kadar gelen ve henüz kesinleşmemiş bilgilere göre 7 kişi öldü. Ölenlerden birinin 9 yaşında bir çocuk olduğu saptandı. Polis, şehrin her yanında grevcileri desteklemek üzere gösteri yapan çocuklara ateş açıyor.

Şu ana kadar Kahire’de 200, Mahalla’da ise 400’ün üzerinde kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor. Gözaltına alınanlardan ikisi profesör. Üç hastane yüzlerce yaralı ile dolmuş durumda.

Mısır polisi Mahalla’da adeta sıkıyönetim havası estiriyor. Şehre giriş çıkışlara izin verilmiyor. Uluslararası haber ajansları şehre alınmıyorlar.

Mısır işçileri her şeye rağmen direnişlerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirttiler.

Mısır muhalefetinin önemli bileşenlerinden yargıçlar hareketi de, yarın direnişçi işçilerle dayanışma için yanlarında götürecekleri gıda ile kente girmeye çalışacaklar.

Kentte olağanüstü hal ilan edilmesi an meselesi.

Mısırlı işçiler yaşadıkları vahşet karşısında uluslararası dayanışma istiyor. İşçilerle dayanışma mesajlarınızı aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz.

Dayanışma mesajları ve bilgi için: Hisham Mübarek Law Center ([email protected], 6april.blogspot.com)

Sendika.Org / Kahire – Mahalla

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur