Tuzla tersanelerinde saldırı ve direniş- YENİLENDİ

Tuzla’da iş cinayetlerine karşı grev başladı. İşçilerin toplanmaya başladığı sabahın erken saatlerinde direnişi kırmak isteyen polis grevci işçilere ve sendika yöneticilerine saldırdı. Polisin saldırısı sonucu aralarında Limter-İş Başkanı Cem Dinç ve sendika yöneticilerinin, Tersane İşçileri Birliği Derneği üyesi işçiler ve Halkevleri üyesi tersane işçilerinin bulunduğu 70 kişi gözaltına alındı.

Polis’in tüm engellemelerine rağmen işçiler polis barikatlarını aşarak birleşip, tersane yolunu trafiğe kapatırken, kapatılan yoldan sadece binek araçların geçmesine izin verildi. İş makinelerinin geçişi ise direnişçi işçiler tarafından engellendi.

Tuzla’da tersaneler yolunu trafiğe kapatıp direnişe devam eden binlerce işçi “ölmek istemiyoruz, katil GİS-BİR sloganlarıyla” bekleyişini sürdürdü.

Saat 11.00’de Tuzla İçmeler İstasyonu’nda toplanan, DİSK üyesi ve destekçilerden oluşan 500 kişi buradan Tuzla Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş kortejindekiler Tuzla Meydanı’ndaki grevci işçiler taratından alkışlarla karşılandı. Yürüyüşe KESK, direnişteki Nakliyat-İş ve Oleyis sendikaları üyesi işçiler ve Genç-Sen de destek verirken Alman Sendikalar Birliği yöneticileri, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Grup Yorum üyeleri yürüyüşte yerlerini aldılar.

Meydanda gerçekleştirilen oturma eylemi devam ediyor. Grevci işçiler ve destekçileri gece Tuzla tersaneler bölgesinde kalacak.

ntvmsnbc internet sitesinde yer alan görüntüleri izlemek için TIKLAYIN

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur