Kocaeli’nde üniversite öğrencileri ekmek kavgasının yanında

Üniversite öğrencileri bugün bir basın açıklaması yaparak sağlıkta taşeronlaşmaya karşı yarın Umuttepe’den merkeze kadar yürüyecek olan Dev Sağlık-İş işçilerine destek vereceklerini açıkladı. Açıklamaya çeşitli sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri destek verdiler.

Baskılara Rağmen Örgütlendiler
Öğrenciler adına açıklama yapan Deniz Biçer, yıllardır uygulanan neoliberal politikalarla işçi ve emekçilerin taşeronlaştırma ve benzeri yollarla kölelik düzenine mahkum edildiğini ve örgütlenme haklarının ellerinden alındığını dile getirerek, “Bütün baskılara rağmen üniversitede örgütlenmeyi başarmış olan Dev Sağlık-İş sendikası, üniversitelerimizde bir ilki gerçekleştirerek sistemin yarattığı taşeronlaştırma rüzgarına karşı, taşeron sağlık emekçilerini örgütleme başarısını gösterdi. İşçilerden bir kısmı Dev Sağlık-İş’e üye oldukları gerekçesiyle işten atıldı, işten atılmayan işçiler ise bir çok kere yıldırma politikaları ile karşı karşıya kaldı. Taşeron sağlık emekçileri bütün bunlara rağmen ‘üreten biziz, yöneten de biz olacağız’ diyerek emeğine işine, onuruna sahip çıkma karalılığını gösterdiler. Bu günde göstermeye devam ediyorlar” dedi.

OLEYİS İşçisi Onurlu Mücadelesine Devam Ediyor
Dev Sağlık-İş gibi OLEYİS’in de insanca bir yaşam için mücadele verdiğini kaydeden Biçer, “Sözde sosyal demokrat olan Kocaeli Üniversitesi yönetiminin uyguladığı ve uygulattığı bütün baskı, şiddete ve kanunsuz girişimlerine rağmen OLEYİS işçileri onurlu mücadelelerine devam etme kararlığını 35 gündür gösteriyorlar” dedi.

Sessiz Kalmayacağız
Üniversite öğrencileri olarak bütün bu yaşananlara sessiz kalmayacaklarını söyleyen Biçer, “Yılladır söylediğimiz gibi üniversiteler öğrencisiyle, işçisiyle, akademisyeniyle bir bütündür. Üniversite bileşenlerini bireycileştiren, bencilleştiren sisteme karşı ortak hareket etme ve yaşama kültürü yaymak için ‘üniversite öğrencileri ekmek kavgasının yanındadır’ diyerek üniversite çalışanlarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.

Sendika.org – Kocaeli

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur