22 aydır maaş alamayan belediye işçileri iş bıraktı

Tunceli’nin Mazgirt Belediyesi işçileri, 22 aydan beri ücretlerini alamadıklarını belirterek iş bıraktı.

İş bıraktıktan sonra DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Tunceli Şubesi Başkanı Hasan Çiçek ile birlikte Mazgirt Belediye bahçesinde oturan işçiler bir açıklama yaptı. İşçiler adına konuşan Genel İş Sendikası Şube Başkanı Çiçek, belediyenin AK Partili olmasına rağmen hükümetin belediyeye yardım yapmamasının Tuncelilileri cezalandırma anlayışından kaynaklandığını iddia ederek, “Yoksa iktidar kendi
belediyesine 200 – 300 bin YTL veremez mi? Belediye işçisi arkadaşlarımız çok zor durumda. Arkadaşlarımız iki yıldır hiç para almıyor. Belediye işçileri kendilerinin ve ailelerinin temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Şimdiye kadar bu konuda hiçbir şey yapılmadı. Bu sebeple biz de bu günden itibaren maaşlarımızı alıncaya kadar iş bırakacağız” dedi.

Mazgirt Belediyesi işçileri ise seçimlerden önce AKP adayı olan başkanın, ‘Seçilirsem tüm alacaklarınızı iktidar partisi olarak öderiz’ dediğini belirterek, “Alacaklılarımız daha da çoğaldı. Hiç maaş alamaz olduk. 10 yıldır doğru dürüst maaş alamıyoruz. AK Parti gelince bu konuda rahat ederiz diyorduk. Çocuklara kıyafet almayı bırak, defter kalem parası bile yok” diye konuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mazgirt Belediye Başkanı Musa Sönmez ise belediyeyi 1.5 milyar YTL borçla teslim aldıklarını, belediyenin durumunu kısa sürede düzelteceklerini düşündüklerini ancak durumun hiç de öyle olmadığını belirterek, “Gerek Başbakana ve gerek bakanlara ulaşamadık. Kapılarında sırada beklediğimiz bakanlıkların kapılarında kaldık. Her ilin milletvekili seçmeniyle kapıdan girerken biz çaresiz kapılarda kaldık. İşçilerimiz iş bıraktı. Haklı oldukları için bir şey yapamıyoruz. Buradan
milletvekili çıkartamayışımızın bir nedeni de belediyelerimizin içine düştükleri durumdur. Bu gidişle AKP’nin belediyeyi alması hayaldir. Hükümet tarafından bize farklı muamele yapılıyor. Bize 150 bin YTL verilirken diğer belediyelere 200-250 bin YTL veriliyordu” şeklinde konuştu.

İHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur