TÜMTİS; Kevser turizm sendika düşmanlığı yapıyor

Gaziantep Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarında çalışan ve sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı 52 otobüs sürücüsü hakkını arıyor.

TÜMTİS’i üye işçiler, dün çıkarılmayı protesto etmek amacıyla Balıklı Parkı’nda toplandı. Protesto eyleminde bir basın açıklaması yapan TÜMTİS Yönetim Kurulu üyesi Muharrem Yıldırım, işten çıkarılan işçilerin aylardır sigortalarının ödenmediğine dikkat çekerek hem Anayasa’nın örgütlenme hakkı, hem de Belediye ile imzalanan ihale sözleşmesinin çiğnendiğini söyledi.

Belediyeden, toplu taşıma araçlarının işletmesini 10 yıl süre ile kiralayan Kevser Turizm’in sahibi Hasan Kalkan yaptığı basın açıklamasında toplu taşımada sendika olmayacağını iddia etti.

Yaşanan gelişmelere Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in tepkisiz kalması ve Kevser Turizm’i kollayan bir yaklaşım göstermesi işçilerin tepkilerini artırdı.

TÜMTİS Yönetim Kurulu üyesi Yıldırım, hakları için bir aydır sürdürdükleri direnişi, işten çıkarılan arkadaşları geri alınıncaya kadar Balıklı Parkı’nda sürdürme kararı aldıklarını belirtti.

Otobüs sürücülerinin eylemine, DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri de katılarak destek verdi.

Kaynak: Evrensel

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur