Öğretmenin cenaze töreninde cinayete lanet

Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesinde, teneffüste meslektaşı tarafından tabancayla öldürülen Malatyalı öğretmen Hüseyin Cebe’nin cenaze töreninde katliama lanet yağdı. “Susma haykır adalet istiyoruz”, “Kahrolsun faşizm” sloganları atıldı.

Cebeci için ilk anma okulunda yapıldı

Cebe için günün ilk töreni 6 yıldır görev yaptığı Darıca Süreyya Yalçın İlk Öğretim Okulu’nda düzenlendi. Okulda düzenlenen törende ilk konuşmayı il Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Gürsoy yaptı. Gürsoy, Sevgi ve şefkat taşımayanın bu meslekte yeri yoktur. En ufak bir ayırım yapmaksızın herkes kardeştir. Bu doğru tavrı bozan, bu tip hareketlere karşı hep birlikte karşı durmak zorundayız. Böylesi olumsuz bir hadisenin yaşanmasını istemezdik. İl genelinde içerik itibariyle ilk defa gerçekleşen bu tatsız olayın tekrarı olmamalı” dedi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer ise katılımcıları Hüseyin Cebe için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı. Ardından aileyi konuşmak üzere kürsüye davet etti.

Cebe’nin akrabası: Bakan istifa

Dinçer’in çağrısı üzerine söz alan Hüseyin Cebe’nin akrabası Bektaş Karaman, adalet istediklerini belirtip demokrat, ilerici ve aydın bir öğretmenin katledildiğine dikkat çekti. Karaman, “Çorabı ile birlikte fotoğraf çektiren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i istifaya davet ediyorum” dedi. kitle de “Bakan istifa” sloganı ile Cebe’ye destek verdi. İl Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Gürsoy ise konuşmayı engellemek istedi.

Kısa tartışmanın ardından mikrofonu tekrar Alaaddin Dinçer aldı. Dinçer, “Hüseyin öğretmen toplumda örgütlü yaşama yönelik olağanüstü baskıya karşın örgütlü yaşamın en güzel örneklerini verdi. Bu ülke topraklarında insanlar yüzyıllardır birlikte yaşıyor. Kürt – Türk, Alevi – Sünni gibi ayırımlarla bu noktaya gelindi. Bütün bu ayırımcı tutumlara rağmen insanların barış içinde yaşadığı demokratik bir Türkiye mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız. Bu tip hareketler bizi yoldan çeviremez” dedi.

Katliamda okul müdürünün ihmali büyük

Cemevinde mahalle sakini ve öğrenci velisi Ali Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayda okul müdürünün çok büyük ihmali olduğunu söyledi. Polat, “Niyazi Kumaş ile Hüseyin Cebe ve Serdar şimşek arasındaki tartışma Ramazan ayına dayanır. Hüseyin’in Alevi olması, oruç tutmaması, Cuma namazına gitmemesi gerekçedir. Okul müdürü ılhami Asan öğretmenleri farklı okullarda görevlendirerek, birinden birinin tayinini isteyerek bu olayı önleyebilirdi. Bu saldırı bana göre müdür destekli, müdürün ismi gibi bilgisi vardı” diye konuştu.

Eğitim-Sen üyesi emekçilerin ve Cebe’nin öğrencilerinin katıldığı uğurlamada, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Müdür istifa”, “Tek tip eğitim istemiyoruz”, “Müdür dışarı”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “Kahrolsun faşizm”, “Öğretmene kalkan eller kırılsın”, “Susma haykır adalet istiyoruz”, “Parasız eğitim parasız sağlık”, “Irkça eğitime hayır” gibi sloganlar atıldı.

5 kilometrelik yürüyüşün ardından Cebe’nin cenazesi Malatya’ya gönderildi.

Zafer işaretleriyle sonsuzluğa uğurlandı

Darıca’da düzenlenen törenin ardından Malatya’ya getirilen öğretmen Hüseyin Cebe’nin cenazesi Kürecik köyü Kepez mezrasında toprağa verildi. Yaklaşık 500 kişi tarafından Malatya-Ankara karayolu üzerinde karşılanan cenaze, kortej eşliğinde önce cemevine arından da Kepez mezrasına götürüldü. Karayolunu trafiği kapatan yüzler, cenazenin taşınması esnasında slogan atıp zafer işareti yaptı.

Sınıf öğretmeni Hüseyin Cebe (37), emekli olan ancak Süreyya Yalçın İlköğretim Okulu’nda sözleşmeli olarak çalışan Necati Kumaş (56) tarafından öldürülmüştü.

Kaynak: Atılım.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur