Tüm Haber-Sen’den Haber-Sen’e bu yürüyüş hep sürecek-Haber-Sen

1985 yılında başlayan memurların sendika kurma hakkı tartışmaları aynı yıl kurulan ÇAYAD (PTT Çalışanları Dayanışma Derneği) ‘da yansımasını buldu.

1989 yılında İstanbul’da oluşturulan Sendika Yürütme Komisyonu’nun çalışmaları 16 Ocak 1992’de kendisini Tüm Haber-Sen olarak somutlaştırdı.

Memur ve sendika kelimelerinin yan yana kullanılamadığı bir dönemde 16 Ocak 1992’de 851 kurucu üye Tüm Haber-Sen’in kuruluş başvurusunu yaptı.

Tüm Haber-Sen kısa bir sürede 10 binlerce üyeye ulaştı. O dönemde bize yasal değilsiniz dediler, hakkımızda yüzlerce dava açtılar, sürgünlere idari soruşturmalara direndik, kongrelerimizi yaptık, şubelerimizi açtık. Önümüze devlet güdümlü sendikayı çıkardılar. Ancak hiçbir güç Tüm Haber-Sen’i engelleyemedi.

PTT’nin “T” sinin özelleştirilmesine karşı oluşturduğumuz muhalefet sonucu siyasi kararla TÜM HABER-SEN hakkında Şişli 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde “devlet memurları sendika kuramaz” gerekçesi ile dava açıldı. Yargılama süreci 25 Mayıs 1995 tarihinde Yargıtay Genel Kurulu’nun kapatma kararı ile son buldu. Ancak mücadelemiz bitmedi

Sendikamızı kapatma kararı mücadelemizi ve kararlılığımızı etkilemedi. Sendikal mücadelemize kaldığımız yerden devam ettik. 16 Ocak 1996’da HABER-SEN ‘i kurduk.

1992 yılında başlayan bu onurlu yürüyüşe 2001 yılında TRT ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü emekçileri katıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 21.02.2006 tarihinde Tüm Haber-Sen -Türkiye davasını karara bağladı.

AİHM Türkiye’de devlet memurlarının sendikalaşma haklarına getirilen kısıtlamalar hakkında önemli bir karara imza attı.

AİHM, Sendikamızın (TÜM HABER-SEN) kapatılması ile ilgili kararında, Türkiye’de memurların sendikalaşmalarına getirilen yasakların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin örgütlenme özgürlüğüyle ilgili maddesine aykırı olduğuna hükmetti.

Sendikal haklar konusunda bağlayıcı olan ve emsal oluşturan bu karar ile yıllardır sürdürdüğümüz mücadelemizin haklılığı yargı kararı ile de kesinleşti.

Bu kararla Uluslararası Çalışma Örgütü’nün sözleşmelerinde belirtildiği gibi toplu sözleşme ve grev hakkımızın varlığı da bir kez daha tescil edildi.

Emek ve demokrasi mücadelemiz üyelerimizden aldığımız güçle sürüyor.

6 Ocak 1992’de başlattığımız mücadelede 15 yılı geride bıraktık.
Kamu emekçilerinin mücadele tarihine önemli notlar düştük.
Özelleştirmelere karşı çıktık, kamu hizmeti anlayışı ile yayın yapan özerk, demokratik ve katılımcı bir TRT’yi savunduk.

Haber ve bilgi alma hakkının önündeki engellerin kaldırılarak demokratik bir iletişim ortamının yaratılması için mücadele ettik.

“Başka bir dünya mümkün” diyerek çıktığımız yolda, 15 yıldır, omuz omuza, mücadele ettik, halaylar çektik, hep bir ağızdan türküler söyledik.

Acılarımızı paylaşarak azalttık, sevinçlerimizi büyüttük.

Tüm Haber-Sen’den Haber-Sen’e bu yürüyüş hep sürecek…

HABER-SEN

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur