Dünya Sosyal Forumu Örgütleniyor(Basın Açıklaması)

BASIN AÇIKLAMASI:
5 Ocak 2007

7. Dünya Sosyal Forumu (DSF) 2007 Ocak ayının 20’si ile 25’i arasında Nairobi-Kasarani’de Moi Uluslararası Spor Merkezi’nde gerçekleştirilecek. DSF’nin dünyanın dört bir yanından 150 bin delegeyi ağırlaması bekleniyor. Alanda bulunan 106 mekanda 1000’den fazla etkinlik yapılacak.

DSF, neoliberalizme, dünyanın sermaye tarafından hükmedilmesine, emperyalizmin her çeşidine karşı olan gruplar ve sivil toplum hareketleri tarafından eleştirel düşünce, demokratik fikir tartışması, öneriler oluşturmak, serbest deneyim alışverişi ve ortak etkili faaliyetler kurgulanması amacıyla bağlantılar kurmak üzere sıradan insanların açık bir buluşma yeridir.

Dünya Sosyal Forumu boyunca gerçekleşecek etkinlikler, 100’den fazla ülkeden katılan mahalli-cemiyet tabanlı örgütler, toplumsal hareketler ve sivil toplum örgütleri tarafından bizzat örgütlenmektedir. Bu da DSF boyunca gerçekleşen çoğu etkinliğin (seminerler, atölyeler, performanslar, sergiler, vs.) DSF sekreteryası tarafından değil, dünyanın dört bir yanından katılan yüzlerce örgüt tarafından örgütlendiği anlamına gelir. DSF sekreteryasının görevi, “sadece” bu etkinlikleri koordine etmek ve alanı, olanakları ve halka ulaşacak bilgiyi sağlamaktır.

Daha iyi bir dünya için dünyayı değiştirmek isteyen herkes tartışmaya katılmak için davetlidir. Afrika kıtasından katılacakları için giriş ücreti 450 Kenya Şilinidir. “Halkların mücadelesi-halkların alternatifleri – Başka bir dünya mümkün” sloganı zeminindeki fikir alışverişi aşağıdaki on iki konuda yapılacaktır:

HIV-AIDS
Kadın sorunları
Kamu mallarının özelleştirilmesi
Topraksızlar
Barış ve çatışma
Göç ve diyaspora
Halkın ve mücadelelerin anısı
Gençlik
Borçlar
Serbest ticaret anlaşmaları
Emek
Konut

Dünya Sosyal Forumu üzerine gerekli bilgiler www.worldsocialforum.org adresinden sağlanabilir. Nairobi’de gerçekleşecek DSF ile ilgili pratik bilgiler www.wsf2007.org adresindedir.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur