Manisa: Ekonomiyi büyüten işçiler payını istiyor

Manisa’da çalışan sendikasız işçiler, asgari ücretin en düşük memur maaşı seviyesine çıkarılmasını istedi.

AKP Hükümeti’nin açıkladığı rakamlara göre üretim artıyor ve Türkiye ekonomisi her geçen gün büyüyor. Bu büyümeyi sağlayan, ancak 383 YTL’lik asgari ücrete mahkum edilen işçiler ise artık büyümeden paylarını istiyorlar. Asgari ücretin en düşük memur maaşı miktarına yükseltilmesi talebiyle imza kampanyası gerçekleştiren Manisa Organize Sanayi işçileri, hükümeti taleplerine kulak vermeye çağırdılar.

Manolya Meydanı’nda bir araya gelen işçiler, topladıkları 3 bini aşkın imzayı da Çalışma Bakanlığı ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na gönderdiler. Manisa Organize Sanayi İşçi Komitesi adına açıklama yapan Ferda Koçak, AKP’nin işçilere verdiği “Asgari ücreti ‘peynir ekmekten’ kurtarma” ve “Asgari ücretten vergi almama” sözlerini unutarak, oldubitti ile belirlemek istediğini söyledi. Bu durumu kabul etmeyeceklerini belirten Koçak, hükümetin işçinin sesine kulak vermesini istediklerini ifade etti.

Manisa’da ev kiralarının asgari ücret düzeyinde olduğunu, asgari ücret alan bir çalışan ailesinin ancak 19 gün dengeli beslenebildiğini, insan onurunun gerektirdiği yaşam düzeyini ise ancak 6 gün yaşayabildiğini dile getiren Koçak “Asgari ücretli 11 gün aç durumdadır” diye konuştu. Koçak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün ülkenin kalkınmasını, ekonominin büyümesini gerçekleştirenler bizleriz. Ücretlerimizin yükselmesi, insanca yaşamak talebimiz en doğal hakkımızdır. Artık sessiz kalarak, boyun eğerek ücretlerimizi yükseltemeyiz. Ancak birleşir kenetlenirsek ücretlerimizi yükseltebiliriz. Manisalı işçiler ve emekçiler olarak, AKP Hükümetine diyoruz ki;

IMF’yi, patronları değil işçileri dinle. Asgari ücret en düşük memur maaşı kadar olsun, asgari ücretten vergi alınmasın.”

Eylemde sık sık “Asgari ücret yükseltilsin”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz” sloganları atıldı.

Kaynak: EVRENSEL

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur