Kartonsan’da sözleşme

Selüloz-İş sendikası Kocaeli’de kurulu Kartonsan ile süren 2.5 aylık toplu iş sözleşmesini bitirdi. Kartonsan ile daha önceki 5 sözleşme döneminde greve giden işçiler ve sendikanın ilk kez talepleri kabul edildi. Ve greve gitmeden toplu sözleşmelerini imzaladılar.

Bugün sendika binasında bir açıklama yapan Selüloz-İş Kocaeli Şube Başkanı yapılan sözleşme ile ilgili bilgi verdi. Kartonsan ile Selüloz-İş arasında yapılan toplu iş sözleşmesinde ücretlerin genel ortalamasında yüzde 10 ile yüzde 50 arasında artış sağlandı. Sosyal haklarda ise yüzde 20’ye varan artışlar elde edildi. İşçiler için başarılı bir sözleşme olması nedeniyle sendika yetkililerinin işçilerin durumdan çok memnun kaldıklarını söyledi.

İŞÇİLER ARASINDA MAAŞLARDAKİ FARKLILIKLAR ORTADAN KALDIRILDI

Selüloz-İş Kocaeli Şube Başkanı Bekir Tanrıkulu, işçilerin mevcut haklarının korunduğunu, işverenin taleplerinin kabul edilmediğini ve başarılı bir sözleşme imzaladıklarını söyledi. Tanrıkulu, sözleşmeden önce üyelerimizin ortalama maaşları bürüt bin 640 YTL idi. Yapılan sözleşmeden sonra bu oran bin 801 YTL’ye ulaştı. Düşük ücretli çalışan işçilerimizin ücretlerine yüzde 50 zam yapılarak yüksek maaş alan işçilerle maaşları arasında büyük farklılıkların ortadan kaldırılmasını sağladık. Yüksek ücretli arkadaşlarımıza ise yüzde 10 zam yapıldı. Kıdem Teşvik ikramiyelerinde 20 yılın üzerinde her 5 yıla 75 gün maaş tutarında ikramiye ödemesi de yeni sözleşmenin arasında yer alıyor” dedi.

01.2006 ve 31.08.2008 tarihleri arasında geçerli olacak toplu sözleşmenin ikinci yılında yapılacak zam oranı enflasyon oranına göre belirlenecek. Selüloz-İş ile kartonsan arasında beş dönemde yapılan toplu sözleşmelerde greve gidilmesinden sonra ilk kez greve gidilmeden başarılı bir sözleşme imzalayan sendika başkanı Bekir Tanrıkulu konu ile ilgili şunları söyledi. “İlk kez grev greve gitmeden arabulucu aşamasında sözleşmemizi imzaladık. İşçiler yapılan toplu sözleşmeden çok memnun kaldılar. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra sendikacı arkadaşlarımızla yaptığımız iş yeri gezisinde işçilerin sözleşme ile ilgili düşüncelerini öğrendik. İşçilerin memnuniyeti bizi gerçekten çok sevindirdi.”

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur