Oaxacalılar işgalci polisi üniversiteden attı

PFP Oaxaca’da Benito Juarez Özerk Üniversitesini altı saat süreyle işgal ettikten sonra, kampusu terk etmek zorunda kaldı. Direnişçilerin sesi olan Universidad (Üniversite) radyosu bu kampustan yayın yapıyor. Helikopterler, tanklar ve onlarca silahlı polis işgal için üniversite kampusuna yaklaşırken, artık herkesin tanıdığı Radyo APPO’nun sunucusu “la doctora” (doktor hanım) Oaxaca halkını kampusu ve özellikle radyo istasyonunu savunmak için acele kampusa koşmaya çağırıyordu.

Çevre halkı ve öğrenciler derhal PFP polislerinin etrafını sardı. Aynı anda Mexico City’de APPO (Oaxaca Halk Meclisi) yandaşları Senato’nun yakınında kurulan açlık grevi kampından PFP Merkezine, polislerin geri çekilmesini istemek için yürüdü.

Meksika yasaları rektörün talebi olmadan polisin özerk üniversitelere girmesini yasaklıyor. Benito Juarez Üniversitesinin rektörü polisin kampusa girmesine kesinlikle karşı çıktı ve izin vermedi.

Polis geri gelecek mi gelmeyecek mi belli değil ama şu anda açıkça belli olan bir şey var; APPO polise önemli bir yumruk attı ve işgalci bir güce karşı koyabileceşini gösterdi.

Saldırı aynı zamanda polisin yöntemlerinin daha da sertleştiğini ve acımasızlaştığını ortaya çıkardı; Radyo Universidat’a göre protestoculardan en aşağı kırkı yaralandı. Polisin bu saldırıda yeni bir buluşu da tanklardan göstericilerin üstüne boyalı su sıkmaktı. Boyalı suyun amacı herhalde göstericileri daha sonradan tutuklayabilmek için işaretlemekti.

Denilene göre, tutuklananlar helikopterlerle başka bölgelere sevk ediliyor ve aynı zamanda üniversite civarında bazı özel evlere de göz yaşı bombası atılmış.

Radyo APPO’nun sunucuları dinleyicilere, PFP ve istenmeyen vali Ulises Ruiz Ortiz’i Oaxaca’dan uzaklaştırmak için verilen savaşın bir dönüm noktası olduğunu söylüyor ama yine de fazla güven duygusuna kapılmamanın önemini vurguluyor.

Her şeye rağmen APPO ve yandaşlarının moralinin düzeleceği kesine benziyor.

Birçok gözlemciler, en başından beri, PFP’in işgalinin başarılı olmayacağı ve uzun süre devam ettirilemiyeceği görüşündeydi.

Oaxaca için yetkililere protesto metni gönderelim

Federal kuvvetlerin Oaxaca’daki toplumsal protestoyu hedef alan ölümcül saldırısı üzerine dünyanın önde gelen sol entelektüelleri bir bildiri yayımladı.

Vali Ulises Ruiz’in Oaxaca’dan defolması, federal güçlerin Oaxaca’daki işgali derhal sonlandırması, tüm tutukluların hemen ve koşulsuz serbest bırakılması, katillerin ve hangi seviyede olursa olsun tüm suçluların hapsedilmesi, ve son olarak Oaxaca halkına adalet, özgürlük ve demokrasi taleplerini dile getiren bildirinin imzacıları arasında Noam Chomsky, John Berger, Arundhati Roy, Antonio Negri, Naomi Klein, Howard Zinn, Eduardo Galeano, Michael Moore, Tarık Ali, Mike Davis, John Pilger, Michael Hardt, Oscar Olivera gibi isimler bulunuyor.

Oaxaca çağrısını desteklemek isteyenler, aşağıdaki İspanyolca metnin altına kendi imza ve kimlik bilgilerini yerleştirerek ilgili otoritere mail atabilirler:

Adresler:

Vicente Fox Quesada (Meksika Başkanı)

[email protected]

Carlos Abascal Carranza (Hükümet Sekreteri) [email protected]

José Luis Soberanes (Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı)

[email protected]

Ulises Ruiz Ortiz (Vali) [email protected]

METİN:

En solidaridad con el pueblo de Oaxaca añadimos nuestras voces a
estas demandas:

1. ¡Ulises Ruiz fuera de Oaxaca!
2. Retiro inmediato de las fuerzas federales de ocupación en Oaxaca!
3. ¡Libertad inmediata e incondicional a todos los detenidos!
4. ¡Justicia para todos los compañeros asesinados y castigo para todos los culpables en todos niveles!
5. ¡Justicia, libertad y democracia para el pueblo de Oaxaca!

Latinbilgi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur