Oaxaca’da binlerce kişilik protesto, Zapatistalardan destek, İstanbul’da eylem çağrısı

Pazartesi günü Oaxaca’da federal polisin şehirden geri çekilmesi ve Oaxaca valisi Ulises Ruis’in istifasını istiyen on binden fazla kişi yollara dökülerek protesto gösterilerine katıldı. Hafta sonunda Meksika Başkanı Vincente Fox’un Oaxaca’ya binlerce özel polis sevk etmesine rağmen, şehirde silahsız direniş devam ediyor ve şehirin büyük kesimi hala direnişçilerin kontrolünde. Zapatistalar da bir bildiri yayınlayarak Chiapas ve bütün Meksika halkını Oaxaca’ya yardım ve dayanışmaya çağıdı.

Zapatistalar’ın Bildirisi: Oaxaca Yanlız Değildir

1 Kasım’da Sokaklar, Yollar Kapatılsın, Yayın Durdurulsun; 20 Kasım’da Genel Grev’e Çağırı

EZLN Altıncı Komitesi
Öteki Meksika

30 Ekim, 2006

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu
Devrimci Yerli Komutanlığı Gizli Komitesinden Bildiri

Meksika Halkına:
Dünya Halklarına:
Meksika’da ve Rio Grande nehrinin (ABD sınırı) öteki tarafında Öteki Kampanya’ya:
Bütün Altıncı Enternasyonala:
Companeros ve Campaneras (erkek ve kadın yoldaşlar):
Kardeşler:
Dün, 29 Ekim 2006’da Vincente Fox’un federal kuvvetlerinin Oaxaca halkına ve onun yasal temsilcisi Oaxaca Halk Meclisi’ne – APPO- saldırdığnı artık herkez biliyor.

Bugün, federal askerler Oaxaca’da, birisi çocuk en az üç kişiyi öldürdü, çoğu kadın onlarca kişiyi de yaraladı. Onlarca kişi de tutuklandı ve yasal olmayarak askeri ceza evlerine sevk edildi. Bütün bunlar, Oaxaca valisinin istifasını istiyen hareket başladığıdan beri öldümlere, tutuklamalara, kayıp insanların sayısına ilaveten olanlar.

Federal saldırının tek amacı Ruiz Ulises’in iktidarda kalmasını sağlamak, ve Oaxaca halkının tabandan gelen örgütlenmesini yıkmaktır.

Oaxaca halkı direniyor. Bütün bir toplum, çoğunluğu yerli halk, öldürülür, dövülür, tutuklanırken, hiçbir dürüst insan sessiz ve hareketsiz kalamaz.

Biz, Zapatistalar, susmayacağız ve Oaxaca’daki kardeşlerimizin, kız kardeşlerimizin ve yoldaşlarımızın yardımına koşacağız.

EZLN Altıncı Komitesi Zapatista Yönetimi ile danıştı ve alınan kararlar:
1 – 1 Kasım’da Güneybatı eyaleti Chiapas’ta bütün Zapatista topraklarında bir gün süreyle bütün ara ve ana yollar kapatılacak.
Bu nedenle bu tarihte bu yollarda seyyahatten kaçınılmasını, ona göre gereken hazırlıkların yapılmasını bütün ilgililerden istiyoruz.
2 – EZLN Altıncı Komite’nin aracılığı ile Öteki Kampanyanın bütün örgütleri, grupları, kollektifleri ve bireyleriyle, 20 Kasım’da bütün ülkede genel grevi gerçekleştirmek üzere Meksika çapında ortak dayanışma eylemleri düzenlemek üzere bağlantı kurmaya başlamıştır.
3 – EZLN Öteki Kampanya’yı, Meksika’da ve Rio Grande nehrinin kuzeyinde 1 Kasım eylemlerinin uygulanabileceği her yerde, tamamen, kısmen, aralı olarak, sembolik olarak, ana yolları, sokakları, paralı yollardaki gişeleri, yol istasyonlarını, hava alanlarını ve ticari medyayı kapatmaya çağırıyor.
4 – Zapatistaların verdiği ve vermeğe devam edeceği asıl mesaj Oaxaca halkının yanlız olmadığıdır: Yanlız Değiller!

Ulises Ruiz Oaxaca’yı terk etsin!
İşgalci Federal Kuvvetler Derhal Geri Çekilsin!
Bütün tutuklular derhal ve şartsız serbest bırakılsın!
Bütün tutuklama emirleri iptal edilsin!
Katiller cezalandırılsın!
Adalet!
Özgürlük!
Demokrasi!
Kuzey Meksika’dan
EZLN Devrimci Yerli Komutanlığı Gizli Komitesi’nden
Subcomandante İsyancı Marcos
30 Ekim 2006

İstanbul’da da 2 Kasım’da bir protesto ve dayanışma eylemi gerçekleştirilecek.

İstanbul Indymedia – Bağımsız Basın Merkezi Kolektifi’nin çağrısı:

New York Indymedia – Bağımsız Basın Merkezi gönüllüsü, belgeselci, muhabir Brad Will ve onunla birlikte Santa Lucia barikatında yer alan biri öğretmen dört kişinin paramiliter güçler tarafından katledilmesini protesto etmek ve Oaxaca halkıyla dayanışmak amacıyla yarın (2 Kasım 2006, Perşembe) 13:00’de, Meksika Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması yapılacaktır.

Yer: Meksika Konsolosluğu, Tesvikiye Cad. 107/2, Nişantaşı İstanbul
Saat: 13:00

Latinbilgi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur