Meksika elçiliğine yumurta yağmuru

Oaxaca’daki halk meclislerine karşı Meksika devletinin terörü İstanbul’da protesto edilirken, Meksika elçiliği yumurta yağmuruna tutuldu.

Meksika, Oaxaca’da, öğretmenlerin ve halk meclislerinin yürüttüğü mücadeleyi dünyaya duyurmak, iktidarın halkın üzerine paramiliter güçler vasıtasıyla uyguladığı şiddeti belgelemek için bulunan New York Indymedia muhabiri, belgeselci, anarşist Brad Will 27 Ekim 2006 tarihinde belgelemek istediği güçler tarafından vurularak öldürülmesini protesto etmek ve Oaxaca halkıyla dayanışmak için İstanbul Indymedia gönüllülerin yaptığı bir çağrıyla İstanbul’da bir basın açıklaması düzenlendi .

Brad Will’in öldürülmesi ve Oaxaca’da süren devlet destekli şiddeti protesto etmek için bugün (2 Kasım 2006) Meksika Konsolosluğu önünde İstanbul Indymedia’nın çağrısıyla bir basın açıklaması yapıldı. Indymedia ve Ya Basta pankartlarının açıldığı basın açıklamasına Indymedia gönüllüleri dışında OtonomA, Anarşist Blok ve Anarşist Komünist İnisiyatif de destek verdi. Indymedia adına okunan basın açıklamasının ardından “Bütün devletler katildir”, “Katil devlet yıkılacak elbet”, “Ya Basta, Viva Oaxaca”, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”, “El pueblo unido jamás será vencido”, “İsyan, devrim, anarşi” sloganları eşliğinde basın açıklamasına katılanlar konsolosluğu yumurta yağmuruna tuttu.

Basın açıklamasının ardından orada bulunan polislerin katılanların düşüncelerini öğrenmek için basın açıklamasına katılanlardan bir kişiyi karakola davet etmeleri nazikçe reddedildi. Eylem, katılımcıların Teşvikiye Caddesinde bir süre daha sloganlarla yürünmesinin ardından sona erdi.

Eylemde okunan basın açıklaması
Buradan mesafe olarak çok uzakta ama duygular, düşünceler ve istekler açısından yanı başımızda olan Meksika’nın Oaxaca kentinde beş aydır bir grev yaşanıyor. 500 yıldır adalet, eşitlik ve özgürlük için isyanın eksik olmadığı topraklarda yeni bir tarih yazılıyor.

Bu tarihi anlara eşlik eden, onları çarpıtmadan, sistemin ve kapitalizmin istediği şekle büründürmeden, doğrudan insanlara ulaştırabilmek için çalışan bağımsız alternatif basının çalışanlarından, New York Indymedia muhabiri Brad Will 27 Ekim 2006 tarihinde iktidarın her daim kullandığı bir yöntemle, halkın arasına sızan sivil giyimli paramileter güçler tarafından vurularak öldürüldü.
5 ay önce eğitim şartlarının ve ekonomik durumlarının düzeltilmesi için greve başlayan öğretmenlerin grevine, Oaxaca Halk Meclisleri daha fazla demokrasi talebiyle destek verdi. En demokratik taleplerin dile getirildiği eylemlere eyalet polisinin yanıtı çok sert oldu. Polisin ve Halk Meclislerinin istifasını istediği Vali Ulises Ruiz’in hiç çekinmeden kullandığı paramiliter güçlerin saldırıları sonucu 7 kişi yaşamını yitirdi. Halkın üzerine saldırtılan bu güçleri belgelemek için bölgede olan Brad Will, belgelemek istediği devlet destekli şiddetin kurbanlarından biri oldu.

Indymedia kurulduğu günden beri tüm adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelelerinin yanında yer aldı, tüm dünyaya yayılan basın ağıyla bu mücadelelerin sesini çoğaltmak, mücadele edenlerin haberleşme ağı olmak için çaba gösterdi. Bu uğurda Oaxaca’da bir meslektaşımızı ve yoldaşımızı kaybettik, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu olay yılgınlık ya da korkuya kapılmamızı değil aksine daha güzel bir dünya için daha çok çalışmamız gerektiği bir kez daha anımsattı.
Tüm Indymedia ağının ortak talebi olan sivil giyimli kent polislerini siyasi paramiliter güç olarak kullanmaya devam eden Oaxaca Eyalet Başkanı Ulises Ruiz Ortiz’i de kapsayan tüm yetkililer üzerine Bağımsız Gazetecilerin yürüteceği tam ve eksiksiz bir araştırma talebini destekliyoruz. Birkaç saldırganın tutuklanması gibi göstermelik eylemlerin asla yeterli olmayacağını belirtiyoruz.
Dünyanın birçok bölgesinde devam eden adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelelerin sesi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha yineliyor, adaletsizliği, sömürüyü ve köleliği korumak amacıyla bu mücadelelere karşı yürütülen şiddeti lanetliyoruz.
İstanbul Indymedia -BBM Gönüllüleri
Kaynak: İstanbul Indymedia

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur