Gecekondunun ateşi Gökçek’i yakacak

Yukarı Dikmen’e yıkım tebligatlarının ulaşması ve yıkım için Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlıklara başlamasıyla Dikmen Vadisi halkı da kar ve çamura rağmen mücadelelerini yükseltiyor. Dün gece vadi halkı meşaleleri, havai fişekleri, türküleri ve yıkımlara karşı kararlı duruşlarıyla Ankara’yı ısıttı.

Yıkımlara karşı yaklaşık 5 aydır barınma haklarına sahip çıkarak mücadele eden Yukarı Dikmen halkının direnişi geçtiğimiz hafta 7 kişiye yasal yıkım tebligatlarının gelmesiyle hız kazandı.Yıkım için tanınan 15 günlük süreyi çok sayıda eylem ve etkinlikle devam ettirecek olan vadi halkı dün akşam mahalle içinde yaptıkları meşaleli yürüyüşle kararlılıklarını bir kez daha gösterdi.

Yoğun kar yağışına rağmen saat 18.00’e doğru Barınma Hakkı Bürosu önünde toplanmaya başlayan vadi halkı, yürüyüşleri nedeniyle mahallelerine gelen 2 bine yakın çevik kuvvet polisi ve dört panzere bakarak mahallelerinde bir hırsızlık olsa tek bir polis bulamazken evlerine sahip çıktıklarında binlerce polisi bir arada bulmanın onları şaşırttığını söylediler. Yürüyüş için hazırlanan meşalelerin yakılmasıyla mahalle halkı önce Oran yönünde yürüyüşe geçti; fakat kendi yaşadıkları mahallenin sokaklarının polis panzerleriyle tutulduğunu görünce bu seferde Yıldız yönüne doğru yürümek istedi. Bu sokaklarında polis barikatlarıyla kapatılması üzerine vadi halkı mahalle içinde meşalelerle gerçekleşen ve beraberinde havaifişeklerin, kızkaçıranların atıldığı, şarkıların söylendiği oldukça coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirerek tekrar Barınma Hakkı Bürosu önünde toplandı.

Burada evine yıkım tebligatı gelen Tarık Çalışkan ve Ali Şenol birer konuşma yaparak yıkıma karşı direneceklerini; karda kışta,çamurda buraya gelen vadi halkını hiçbir zorluğun yıldıramayacağını bir kez daha ispatladıklarını, aynı kararlılıkla mücadele edeceklerini söylediler. Barınma Hakkı Bürosu’nun hukuki sorumluluğunu yürüten Av. Ender Büyükçulha da yaptığı konuşmayla Yukarı Dikmen’de mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini anlattı.

Konuşmaların ardından mahalle halkı dağılmayarak türküler ve halaylar eşliğinde geceyi bir düğün havasında devam ettirdi. Kendilerinin söylediği şarkılara bir süre sonra kurulan ses düzeniyle beraber çalınan sazlar eşlik etti.

Bugün öğlen saatlerinde de İ. Melih Gökçek’in Ankara’daki icraatlarına karşı kentli hakları için mücadele yürüten çok sayıda kurumun bir araya geldiği Ankaram Platformu, Barınma Hakkı Bürosuna bir ziyarette bulunacak.

Önümüzdeki hafta da Yukarı Dikmen’de yıkım karşıtı eylem ve etkinlikler devam edecek.

Sendika.org – Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur