30 Ağustos törenlerinde “tezkere” eylemi

İstanbul’da yapılan 30 Ağustos töreninde protokol tribününün yakınında “İsrail Askeri Olmayacağız – Öğrenci Kolektifleri” pankartını açan üniversite öğrencileri, polisin kışkırtması ile saldırıya uğradı. Eylemci öğrencilere saldıran kitlenin büyük bölümü eylemiin amacını anlayınca saldırıyı sona erdirdi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın ise yapılan linç girişimini teşvik edici sözleri tepki topladı. Cerrah konu hakkında yaptığı açıklamada “Şahıslar şu anda sorguda. Vatandaşın tepkisi haklı güzel bir tepki” dedi.

Öğrenci Kolektifleri’nin konu ile ilgili açıklaması

Basına ve Kamuoyu’na

İstanbul Öğrenci Kolektifi’nden 4 üniversiteli arkadaşımız AKP iktidarının Lübnan’a asker gönderme kararını protesto etmek için bugün İstanbul’da Vatan Cadde’sinde düzenlenen 30 Ağustos töreninde bir eylem yaptılar.

Törende protokol tribününün yakınına giden üniversiteliler “İsrail Askeri Olmayacağız – Öğrenci Kolektifleri” yazan bir pankart açtılar. Lübnan’a asker göndermeye hayır diyen üniversiteliler; İsrail’in, ABD’nin askeri olmayacaklarını, asker göndermenin emperyalist savaşa ve işgale ortak olmak anlamına geldiğini anlatan konuşmalar yaptılar ve “Lübnan’a Asker Gitmeyecek” sloganı attılar. Üniversiteli arkadaşlarımız eylemde gözaltına alındılar.

Öğrenci Kolektifleri olarak AKP iktidarının aldığı asker gönderme kararının ülkeyi Ortadoğu’da devam eden savaş ve işgal sürecinin bir parçası yapacağına inanıyoruz. Asker gönderme kararının İsrail ve ABD yanında; Ortadoğu halklarının karşısında yer almak ve Ortadoğu’daki emperyalist saldırı programının parçası olmak anlamına geleceğini biliyoruz. AKP iktidarının emperyalizmin işbirliğini yapmak için Ortadoğu halkları ile her zaman dayanışma içinde olmuş Türkiye halklarını Ortadoğu halkları ile karşı karşıya getirmekten, Ortadoğu halklarının katline onay vermekten, Ortadoğu’daki katliamlara doğrudan katılmaktan çekinmeyeceğini biliyoruz.

Bu ülke 1 Mart 2003’de Irak Savaşına ortak olmayı reddetmişti. Bugünde Türkiye halklarının, üniversitelilerinin kalbi Lübnan ve Filistin halklarının yanında atmaktadır. Üniversiteliler olarak bu ülkenin emperyalist savaşa ve işgale ortak edilmesine izin vermeyeceğiz.

Öğrenci Kolektifleri’nden üniversiteliler Lübnan’a asker gönderilmesine karşı mücadele etmeye devam edecek.

ÖĞRENCİ KOLEKTİFLERİ

Eylemin www.milliyet.com sitesinde yayınlanan fotoları

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur