Zidane’ı kızdıran küfür ırkçımıydı?

2006 Dünya Kupası’na damgasını vuran Zidane’ın İtalyan futbolcu Materazzi’ye kafa atması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Materazzi’nin Zizu’yu kızdıran hakaretinin ırkçı olabileceği iddia ediliyor.

Dünya kupasına damgasını vuran olayda İtalyan futbolcu Marco Materazzi’nin Zidane’a ettiği hakaretin ırkçı olduğu iddia ediliyor. Fransa’da ırkçılıkla mücadele alanında faaliyet gösteren SO Derneği’nin Başkanı Dominique Sopo, Materazzi’nin, Zidane’a ırkçı hakarette bulunduğunun anlaşılması halinde cezalandırılmasını istiyor. Fransa’daki insan hakları dernekleri, dün FIFA’ya başvurarak, ırkçı hakarette bulunduğu iddia edilen İtalyan oyuncu hakkında soruşturma başlatılmasını talep etmişlerdi.

Materazzi hakaret ettiğini kabul etti fakat ne dediğini söylemiyor. Dudak okuma uzmanları ise Materazzi’nin Zizu’ya ağır bir hakaret ettiği konusunda hemfikir fakat tam olarak ne dediği konusunda farklı görüşler ortaya atıyorlar. Materazzi’nin görüntülerini İngiltere’nin en ünlü dudak okuma uzmanı Jessica Rees’e analiz ettiren The Times gazetesi Materazzi’nin Zidane’a “Fahişe teröristin evladı” dediğini iddia ediyor.

Zidane’a yapıldığı iddia edilen ırkçı hakaretle birlikte futboldaki ırkçılık sorununun zemin değiştirmeye başladığı daha rahat görülüyor. Irkçı, faşist davranışlar tribünlerden yeşil sahalara taşınmaya başlıyor. İtalyan futbolcu Paolo Di Canio ve Alman futbolcu Lukas Podolski’nin hareketleri hafızalardaki yerini koruyor.

Neo-liberal politikalar ile dünyanın pek çok yerinde yaşanan yıkımların yarattığı tepki sol bir kanala akıtılamadığı için halklar arasında düşmanlık yaratan, şovenist ve ırkçı bir zemini besliyor. Bundan futbol sahaları da nasibini almış oluyor.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur