Biz kirletmedik kirletenler gitsin

Bir talihsizlik olur da…

Dilovası çevre raporunun taslağı hazırlandı ama taslağın çözüm getirmesi beklenirken yanında bir dizi sorunda kendisiyle birlikte getirdi. Raporda adı geçen Fatih ve Yeni Yıldız Mahallelerinin boşaltılması Dilovası’nda yaşayan insanları düşündürmeye başladı. Sanayi kurulmadan önce gelip yerleşen insanlar yaşadıkları yerleri terk etmeyeceklerini, sonradan gelip talancı gibi bir ovaya konanların gitmesini istiyorlar.

Evet onlar bir ovanın talancıları, onlar bir tarihin katilleri, onlar çevre düşmanı ve onlar hastane köşesinde çocuk öldüren sağlık sistemi kadar insan katili. Dilovası’nda dumanlar yükseliyor sürekli. Nerden geliyor bu dumanlar diye soran yok. Mimar Sinan köprüsü küsmüş hayata, tahlihsizliktendir diyor sanırım. Altında akan Dil Deresinin berak suları yerine artık ölüm akıyor. Denizi öldüren, suyumuzu kirleten, çevremize kötü koku yayan zehir akıyor…

Talihsizlikten diyor Fatih Mahallesinde bulunan orman alanı. Yavaş yavaş kesiliyor, yavaş yavaş kimyasal madde tanklarının yeri oluyor. Küçüçük çam ağaçları daha büyümeden, Körfeze selam durmadan kesiliyorlar.

Talihsizliktendir sanırım Yıldız Mahallesi yerleşim alanıyken kurulan fabrikalar mahalleyi yutacak kadar büyüdükçe onları tehdit etmeye başladı. Ya terk edip gideceksiniz ya da öleceksiniz dediler. Evet onlar şimdi terk etmek zorunda bırakılacaklar. Peki bir ovanın talancıları ne yapacak, oldukları yerde kalıp kalanları öldürmeye devam mı edecekler, yoksa daha da abartıp boşattıkları yerleri de boş kalmasın diye doldurup daha uzakta bulunan insanlarında ölmesi için bacalarını büyütecek mi?

Bu soruların ve buna benzer bir çok sorunun cevabı maalesef bilinmiyor.

Dilovası’nda 50 bin insan yaşıyor ve her gün oradaki sanayi kuruluşlarında çalışmak için 50 bin kişi Dilovası’ına geliyor. Tam 100 bin can bunların ne kadarı hastadır bilinmiyor. Dilovası’nda bu nufüs ve hastalıklara karşı yanlızca üç sağlık ocağı var. Dilovası’na tam teşekkülü bir hastane gerekirken neden yok bu da talihsizliklerden biri olmalı sanırım.

Dilovası dile gelirde bir gün belki söyler yaşadıklarını. Topraklarını kirletenleri ovasını yok edenleri, belki söyler ölenleri, belki de susturulur tamamen yok edilene kadar. Biz dilovasında yaşamayan insanlar olarak dilovası dile geldiğinde nerede ve ne yapacağımıza şimdiden karar verelim. Belki bir talihsizlik olurda ova işgalcileri rahatsız olur…

Biz kirletmedik, kirletenler gitsin

Fatih Mahallesinde yaşayan halk evlerini bırakıp gitmeyeceklerini ve Dilovasını kirletenlerin gitmesini istediklerini söylüyorlar . Mahalle muhtarı Mustafa Cebeci, “biz buradan taşınmıyoruz ve evlerimizi taşıtmayacağız” diyor. Mahallemizde kanser oranı en az olan yer diyor Mustafa cebeci ve şöyle devam ediyor; “Burada, mahallemizde kanser var diyenlere dava açacağız. Gelip sağlık taraması yapsınlar bu mahallede kaç kanser hastası var. Bu olaylar ve söylentiler hepsi sanayicilere yer açmak için. Kurulan komisyon sanayicilerin oyuncakları istedikleri gibi onları yönlendiriyorlar.”

Mahallede bulunan Adatepe Belediye tarafından milli park yapacaklarını söylemelerin rağmen hiçbir girişimde bulunmadıklarını ve park alanı içine giren yerlerin sanayiciler tarafından yavaş yavaş kimyasal madde depolama tankları için işgal edildiğini söylüyor. Muhtar, “Sağlığımızı, psikolojimizi bozanlardan hesap sormak için dava açacağız. Orman alanı olan yerler sanayiciler tarafından işgal ediliyor. Biz burada yaşamlarımız kurduk biz buradan gitmeyeceğiz çünkü biz kirletmedik, kirletenler gitsinler.”

Evlerimizi boşaltmak çözüm mü?


Turan Cebeci kesilen çam ağaçlarının
kökünü gösteriyor

Mahalle sakinlerinden Turan Cebeci ise “Bizler burada bulunan sanayi kuruluşlarından yararlanamıyoruz. Burada yerleşim alanları kaldırılacağına sanayi kuruluşlarının gerekli önlemleri alması gerekiyor. Sanayi kapasitesi bundan sonra artırılmamalı var olan yerler ise arıtma ve filtre sistemlerini kurmalı, çevre düzenlemelerini yapmalı ve Belediye tarafından denetim sıklaştırılmalı. Burası erozyon bölgesi burada bir deprem ya da bir heyelan, toprak kayması olursa bu sanayi siteleri yıkılır. O zaman devlet bu yükün altından nasıl çıkacak. Evlerimiz boşaltmak bir çözüm değil. Komisyon denilen şeyin ne olduğu ve kimlerden oluştuğu bizi ilgilendirmiyor. Bu komisyon gerçekten görevini yapmalı, gerçek ve doğru kararları bilimsel dayanaklarla ortaya koymalı” diyor.

Mahallede bulunan ve orman alanı olarak bilinen Adatepe de ise küçük çam ağaçlarının kesilmesine çok üzüldüklerini belirtiyorlar. Yaşamlarını burada kurduklarını ve evlerinden çıkmayacaklarını söylüyor.

Evlerimizin bedelleri ödensin

Yeni Yıldız Mahallesinde yaşayan kadınlar artık sanayinin kokusundan ve yarattığı tozdan dolayı çok rahatsız olduklarını söylüyorlar. Evlerinin değerlerini verdiklerinde gideceklerini söylüyorlar ama toplu konutlarda yaşamayacağız diyorlar. Kadınlar yıllardır kurdukları komşuluk ilişkilerini, evlerini, ağaçlarını bir daha bulabilecekleri alanlar istiyorlar.

Sanayi böyle kurulmamalı

Yeni Yıldız mahallesi Muhtarı Mustafa Şermet ise, hazırlanan raporla ilgili olarak tek dileklerinin her şeyin halktan yana doğru olarak yapılması olduğunu söylüyor ve ekliyor, “biz buraya geldiğimizde burada sanayi yoktu. Bizi yerel yönetimlerin yanlış politikaları bu hale getirdi. Burada eskiden fabrika yerine üzüm ve zeytin bağları vardı” diyor. Sanayinin kurulmasına karşı olmadıklarını ancak sanayileşmenin bu kadar çarpık ve yanlış yerlere kurulmasına karşı olduklarını ifade ediyor. 2006 yılının sonuna kadar fabrikalarda gerekli önlemlerin alınacağını söylendiğini ve tek isteklerini de bu olduğunu, bundan sonra hastalanmayan insanların iyi bir yaşam sürmesini istiyor. Muhtar da kadınlar gibi evlerinin gerçek bedelleri ödendiğinde ancak evlerinden çıkacaklarını söylüyor.

Halkın iradesi olmalı

Yaşanan çevre sorunlarından sonra kurulan Dilovası Çevre ve Ekoloji Derneği Başkanı Ercan Teker, taslak raporu basından okudukları kadarıyla olumlu yanlarının olduğunu belirtiyor. Teker, “Sorun sanayi kuruluşlarının vurdum duymazlığından kaynaklanıyor. Yerleşim alanlarının burada kalkmasıyla sorun çözülmez ve buradaki yerleşim alanları kalkacaksa bu burada yaşayan insanların iradesiyle
olmalıdır. İnsanlar mağdur edilmemeli” diyor. İnsanların Dilovası’ndan çıkartılmasıyla sorunun çözülmeyeceğini, sorunun fabrikaların evrensel normlarda önlemlerini almasıyla çözüleceğini ekliyor.

Fotoğraflar ve röportaj: Süriye Çatak / Kocaeli

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur