Uçurtmalar Barış Ve Kardeşlik İçin Uçtu

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği’nin, okulöncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlediği ve gelenekselleştirdiği uçurtma şenliğinin 2.si yapıldı. Nadır Mesire Yeri’nde yapılan şenliğe 200’ü yarışmacı olmak üzere yaklaşık bin kişi katıldı. Uçurtmalar gökyüzünü renklendirdi ve şenlikte “Şiddete hayır!” teması işlendi.

Yarışmaya katılımcılar kendi yaptıkları uçurtmaların yanı sıra hazır uçurtmalarla da katıldılar. Oldukça renkli ve eğlenceli geçen şenlikte bir konuşma yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, şiddetin toplumsal bir gerçek haline geldiğini belirterek, şiddetin medya aracılığıyla çocukların yaşamına küçük yaşlardan itibaren girdiğini ve okullarda öğrenciler arasında tırmanmaya başladığına dikkat çekti. Akyol; “Eğitim ve öğretim alanlarında ve yaşamın diğer alanlarında kendilerini ifade edemeyen geleceğimiz olan çocuklarımız, sıkışan eğitim sistemi içinde kendilerini şiddetle ifade eder duruma gelmiştir. Bu durum, bizleri kaygılandırdığından somut adımlar atmaya itmiştir. Şiddetin önlenmesi baskı ve güvenlik önlemleri ile çözüme kavuşamaz. Okul başta olmak üzere yaşamın tüm alanlarında çocukların ve gençlerin kendilerini iyi ifade edebilecekleri, enerjilerini olumlu değerlere ve davranışlara yönlendirebilecekleri ortamları ve etkinlikleri çoğalttığımızda şiddetin önüne geçebiliriz. Eğitim Sen olarak; bu bilinç ve sorumluluk duygusuyla bu ve benzeri etkinlikleri yaşama geçirmeye gayret ediyoruz. Bu güzel gün, çocuklar ve gökyüzünde süzülecek olan rengârenk uçurtmalarla daha da güzelleşecek. Burası bir bayram yerine dönüşecek. Uçurtmalar, şiddete karşı barış ve kardeşlik için uçacak.” dedi.

Yarışmada jüri üyeleri Çaycuma Eski Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Kemal Gökcan, Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Ceylan, İnşaat Mühendisi Atilla Tekin, Öğretmen Hülya Sağtekin ve Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Açar’dan oluştu. Yarışma sonunda, Özgün Yapımlı Uçurtma Kategorisinde;1. Burak Ünal, 2. İrem İnan ve 3. Berfin Öztürk oldu. En Yükseğe Çıkan Uçurtma Kategorisinde; 1.Can Öz, 2. Orhun Yeğiner, ve 3. Bilgesu Sevimlioğlu oldu. Yardım Almadan En İyi Uçurtma Uçuran En Küçük Yarışmacı Kategorisinde; 1. M. Mert Bozkuş, 2. Oğuzhan Köroğlu, ve 3. Ece Elçin oldu.

Yarışmada dereceye girenlere madalya ve kitap, tüm katılımcılara şapka verildi. Şenliğe Zonguldak’tan katılan, Zonguldak Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Topluluğu (ZOFSAT) üyesi fotoğraf sanatçıları şenlik süresince fotoğraflar çektiler.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur