Sağlık Emekçileri Alacaklarının Silinmesine Tepkili

Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi, 2006 bütçesinde kamu sağlık kurumlarının 3,5 katrilyon TL’lik alacaklarının silinmesi ve çalışanların döner sermaye katkı paylarının 2 aydır ödenmemesi ile ilgili 20 Ocak saat 12.00’de Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesi poliklinik önünde basın açıklaması yaptı.

SES İzmir Şubesi üyeleri bugün yaptıkları eylemde, sık sık “Hastaneler Halkındır Satılamaz”, “Nitelikli Sağlık, Nitelikli Hastane İstiyoruz” şeklinde sloganlar attı. Poliklinik önünde SES Şube Yöneticisi Ahmet Ulaşoğlu, açıklamada bulundu. Ulaşoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda 26 Aralık 2005 tarihinde AKP hükümetinin oylarıyla 2006 bütçe kanununa bir madde eklenerek, kamu sağlık kurumlarının SSK, Bağ-Kur ve Yeşil Kartlı hastalara verilen hizmetin karşılığı olan 3,5 katrilyon TL’lik alacaklarının silinmesinin hastanelerdeki sorunları artırdığını bildirdi.

Konuşmasına devam eden Ulaşoğlu, özel sağlık kuruluşlarına borcunu hemen ödeyen hükümetin, kamu sağlık kuruluşlarının borcunu ise hemen sildiğini ifade ederek, AKP’nin sağlıkta dönüşüm programı ile neyi hedeflediğini gösterdiğini bildirdi. Hastanede zaman zaman kullanma malzemelerinde bile sıkıntı yaşadıklarını bildiren Ulaşoğlu şöyle dedi; “En acil ihtiyaçlar bile hastanede bulunmamaktadır. Malzeme yetersizliği, hasta bakım kalitesini düşürmekte ve enfeksiyonlara kapı açmaktadır.”

Ulaşoğlu, AKP iktidarının, “Sağlık çalışanları döner sermayeden yüksek paralar alıyor” şeklinde yaptığı açıklamalarla kamuoyuna yanlış bilgi verdiğini belirterek, sağlık çalışanlarının bu iddialar nedeniyle maaşlarında iyileşme yapılmadığını açıkladı.

Açıklamada söz alan SES Şube Başkanı Ergün Demir ise şunları söyledi; “Maliye Bakanı ile Sağlık Bakanı özel hastanelerde hizmet almak yerine, halkın hizmet aldığı hastanelerde hizmet alsınlar da, hastanelerin durumun görsünler. Hastanede ileride enfeksiyonlar artarsa hükümetin koltuğunda rahat oturmasına halk izin vermeyecektir.”

halkinsesi-tv.com

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur