Grevci Tahran Otobüs İşçilerine Şiddetle Saldırıldı- Yüzlercesi Gözaltına Alındı

İran’ın başkenti Tahran’ın on ulaşım bölgesinin tamamında otobüs işçilerinin kitlesel toplanmalarına ve grev gözcü hatlarına bu sabah güvenlik kuvvetlerince şiddetle saldırıldı.

Binlerce işçi dövüldü ve otobüsleri sürmeye zorlandı. Sendika yönetiminin dört üyesinin eşleri ve çoçukları da dahil olmak üzere yüzlerce otobüs şoförü ve sendikanın çok sayıdaki aktivisti ve lideri gözalına alındı.

Bu sabahın erken saatlerinden itibaren Tahran genelinde otobüs istasyonlarına çok sayıda güvenlik kuvveti konuşlandırıldı. Ancak, muazzam bir cesaret göstererek şoförler mümkün olan her yerde saldırılara karşı direndi ve greve devam ettiler. Grevcilerle dayanışma amacıyla Tahran’ın çok sayıdaki sakini otobüslere binmedi.

Sendika görevlileri güvenlik kuvvetlerinin işçilere tarif edilemez bir vahşet uyguladıklarını ifade etti. Tutuklamalar, tacizler ve aktivistlerin evlerine baskınlar devam ediyor. İslam rejimi grevi kırmaya ve sendikayı ezmeye kararlıdır. Sendika yönetimi bir sonraki eyleme planına karar verecek.

İKİP dünyadaki tüm emek örgütlerini İslam rejimine ve yurtdışındaki elçiliklerine sert protesto mektupları göndererek, işçilere ve ailelerine vahşice saldırıları kınayarak, sendika başkanı Mansur Osanlu ve sendika yönetiminden diğer 6 üyesi dahil tutuklu ve gözaltına alınmış bütün işçilerin derhal serbest bırakılmasını talep cederek, mümkün olan her biçimde otobüs işçilerini desteklemeye çağırıyor.

Protesto mektuplarınızı İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na ([email protected]) iletiniz.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur