Çelebi: Çocuklarımıza “Katil Olun Alkışlanırsınız” Deniyor

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi yaptığı yazılı açıklamayla faşist katil Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesine tepki gösterdi.
Çelebi Ağca’nın tahliyesinin resmi tatile denk getirilerek itiraz yolunun engellendiğini belirterek şöyle devam etti: ”Ağca davasının asıl unsurları ortaya çıkarılmalı. Kurtlar Vadisi dizisinin senaryosu gerçek oldu. Ağca tahliye olurken atılan her çiçek ‘Yeniden kurşun at’ demektir, onu ‘milli katil’ ilan etmektir. Bu tahliye Ağca’nın değil, faşist zihniyetin ortalığa salıverilmesidir. Küçücük çocuklarımıza, ‘Siz doktor, avukat, hâkim, savcı, mühendis olmayın, katil olun, o zaman alkışlanır ve kahraman olursunuz’ demektir. Bir profesörü aylarca hapislerde çürüten, yardımcısının utançtan intihar etmesine neden olan yargı sistemi, cinayet ve hırsızlık suçlarından kesinleşmiş cezası bulunan katil ve hırsızı sokağa salmakta herhangi bir sakınca görmemektedir.”
Ağca’nın salıverilmesinin ülkede yargının bağımsız olmadığının, adil yargılama olmadığının, kısacası yargı sisteminin iflasının kanıtı olduğunu belirten Çelebi, özetle şu görüşlere yer verdi: ”Adalet Bakanı, derhal harekete geçerek bu adaletsiz tahliyeye son vermeli, katil ve hırsız Mehmet Ali Ağca’yı layık olduğu yere, yani hapishane hücresine geri göndermelidir. Ağca’nın dışarıda olduğu her dakika, bu ülkede adalete, yargıya ve ceza sistemine olan güveni daha da sarsacaktır.”
Kaynak: Cumhuriyet

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur