Coca Cola İşçilerinden Üniversitelilerle Birlikte Eylem

Coca-Cola dağıtım firmasında çalışırken, Nakliyat-İş’e üye oldukları için işten atılan işçiler 13 Ekim günü direnişlerinin 147. gününde Beyazıt’ta eylem yaparak direnişteki kararlılıklarını bir kez daha gösterdiler. Coca Cola işçileri bugün saat 13.00’te, İstanbul Üniversitesi önünde öğrencilerle birlikte basın açıklaması yaptı.

Yaklaşık beş ay önce işten atılan Coca Cola işçileri ve öğrenciler bugün İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi önünde saat 13.00’te bir araya gelerek Beyazıt Meydanı’na yürümek istedi. Yapılmak istenilen yürüyüş polis engeline takıldı. Polisin bu keyfi ve hukuksuz tavrından dolayı bir süre polis ile işçiler arasında bir gerginlik yaşandı. Ardından yapılan görüşme sonucu polisler, işçilerin slogan atmadan Beyazıt Meydanı’na yürümelerine izin verdi. Beyazıt Meydanı’na kadar yürüyen işçiler, burada kendilerine destek vermek için bekleyen öğrencilerle birleşerek, “Yaşasın Coca Cola Direnişimiz, Atılan İşçiler Geri Alınsın – DİSK/Nakliyat-İş” ve “İşçi-Gençlik El Ele Emperyalizme Karşı Mücadeleye – Üniversite Öğrencileri” pankartlarını açtılar. Türkçe olarak, “Yaşasın Coca Cola Direnişimiz”, İngilizce olarak ise “İşçi Düşmanı Coca Cola” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, “Coca Cola İçme Zulme Ortak Olma, Coca Cola İçme Ramazan Sofranı Kirletme, Yaşasın Coca Cola Direnişimiz” sloganları atıldı.

Beyazıt Meydanı’ndaki eylemde yapılan basın açıklamasında DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı. Ali Rıza Küçükosmanoğlu, işten atılan Coca Cola işçilerinin 147 gündür direnişte olduğunu hatırlatarak şöyle dedi: “Zaman zaman yalnızlaşsak ve baskılara maruz kalsak da 147 gündür direnişimiz devam ediyor.” Kendilerine destek veren üniversite öğrencilerine seslenen Ali Rıza Küçükosmanoğlu, başlattıkları Coca Cola boykotuna katılmayı ve üniversite kantininde sattırmama çağrısında bulundu. Küçükosmanoğlu, meydanda bulunan halka yönelik ise “Ramazan ayında Coca Cola içerek iftar, sahur sofralarınızı kirletmeyin” diye seslendi.

Haber: Halkın Sesi Tv

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur