Ülkücü Çeteler Teröre ve İşkenceye Devam Ediyor

Bağcılar’da Ülkü Ocağında İşkence

15 Nisan Cuma akşamı Bağcılar’da kaçırılarak Güneşli Ülkü Ocağı’na götürülen EMEP üyesi 21 yaşındaki Erhan Batga (21) ile 27 yaşındaki akrabası Hüseyin Kıyak’a işkence yapıldığı açıklandı. Kongo tipi bir kamyonetle kaçırılan Batga ve Kıyak Güneşli Ülkü Ocağına götürüldüler. Burada ülkü ocağı başkanıyla beraber beş kişi tarafından işkence yapılan Batga yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bir odada başkanları ve yanında 4-5 kişi vardı. Bize nereli olduğumuz sordular. Daha sonra ise ‘teröristler, bölücüler’ diyerek hakaret etmeye ve tekme, tokat ve sopa ile dövmeye bağladılar. Beni yere yatırdılar. Soydular. Yerde her tarafıma vurdular. Bir taraftan da sorular soruyorlardı. O esnada Hüseyin’i odadan çıkardılar. Ben yalnız kaldım. Birisi bana ‘İstiklal Marşı’ oku dedi. Ben önce itiraz ettim. Sonra okumaya çalıştım. Sakallarımı çakmakla yakıyorlardı.’

Bağcılar EMEP yöneticilerinin yoğun ısrarı üzerine Ülkü Ocağına giden polis beş işkenceciyle beraber işkenceye maruz kalan gençleri de göz altına aldı. İşkenceci ülkücülerin iki gencin kimliklerini, cüzdanını ve cep telefonlarını da gasp ettiği öğrenildi.

Konuya dair açıklama yapan EMEP Bağcılar İlçe Başkanı Özgür Sarıoğlu polisi ülkü ocağına müdahale etmesi için zorlukla ikna ettiklerini, Ülkü Ocağı’na giden bir polisin rehin alma olayına şahit olmasına rağmen müdahalede bulunmadığını söyledi. EMEP İl Başkanı Kamil Tekin Sürek ise “Ülkü ocakları işkence merkezlerine çevirildi, saldırıların merkezi haline getirildi. Ülkü ocakları kapatılmalıdır” dedi.

Ünye’de Basın açıklamasına Saldırı

Ünye’de şövenist provokasyonlara karşı bir basın açıklaması yapmak isteyen HÖC, SGD ve SDP’lilere dün 50-60 kişilik ülkücü faşist bir gürüh saldırdı. Basın açıklaması yapmak isterken saldırıya uğrayan HÖC, ESP ve SDP’lilerden oluşan grup, SDP binasına gitti. Faşistler, binaya girişte eylemcileri tartakladı ve binayı kuşatma altına aldı. Akşam geç saatlere kadar bina çevresindeki ablukayı sürdüren ülkücü faşisteler, ardından dağıldı. Polis, gelişmeleri sadece izlemekle yetindi.

Sivas’ta Tutuklama

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde ülkücü faşistlerin saldırısında uğrayan gençler tutuklandı. Olaylar sonrasında yerel medya mahkemeye çıkarılan öğrencilerin görüntülerini yayınlayarak onları teşhir etti. Olaylar sonrasında yerel kanallar bol bol Sivas Ülkü Ocakları’nın açıklamalarını yayınladılar ve olayların nedeninin “bölücü bildirilerin” dağıtılması olduğu iddiası yoğun bir şekilde işlendi.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur