Metal İşçileri Tüm Emekçileri 1 Mayıs Kutlamalarına Çağırıyor

Şaban Gündüz (Şahin Motor/Gebze Şb.)

1 Mayıs, işçi sınıfının birlikteliğinin, örgütlü çalışmasının ve sendikal gücünün sergilenmesi gereken bir olaydır, bir başlangıçtır. Asıl önemli olan da dünya çapında işçilerin birlikteliğinin sergilendiği bir gün olmasında ve sendikaların örgütlenmesinin geldiği aşamaları gösterdiği için de bir başlangıçtır.

1 Mayıs’ta bayram ile hüzün arasında gidip gelen bir duygu yaşıyorum. Mücadelenin bir günle sınırlı olmadığını ama bugünün de bu görevi hatırlattığı için önemli olduğunu düşünüyorum.

Ümit Fidancı (Çimtaş/Bursa-Eskişehir Şb.)

1 Mayıs’ı işçilerin dayanışma, birlik olma ve güçlerini gösterme eylemi olarak düşünüyorum. İşçi arkadaşların 1 Mayıs’ın doğuşu ve verilen mücadelenin bir sonucu olduğunu bilmediklerini görüyorum. Bunun özellikle de her yıl 1 Mayıs öncesi medyanın bilinçli bir şekilde yanlış bilgilendirmesinden ve tabii ki işçilerin kendi sorunlarına ilgisizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Tam da bu noktada biz temsilcilere ve sendikalarımıza görevler düşüyor.

Orhan Acar (Çayırova Boru/Gebze Şb.)

Sendikamızın düzenlemiş olduğu 3 günlük temsilci eğitimlerine katıldım. Orada diğer bölgelerden gelen temsilci arkadaşlarla birlikte olma şansımız oldu ve örgütlü olmanın ne kadar da önemli olduğunu gördüm.

Bu eğitimde, tüm dünyada işçilerin ne tür mücadeleler sonucu örgütlendiklerini ve belli hakları kazandıklarını ve tam da bu noktada 1 Mayıs’ın önemi bir kez daha anlaşıldı.

Sadun Ekmen (Sega Bakır/Kocaeli Şube)

7 yıllık işçiyim ama daha önce hiç 1 Mayıs’a gitmedim. 1 Mayıs’ın işçi bayramı olduğunu biliyordum ama hep bir çekingenlik vardı. Her yıl 1 Mayıs öncesinden televizyondan izliyordum ve hep bir olay çıkabilir endişesi taşıyordum.

Yılda bir günde olsa işçilerin bir bayramı var ve resmi olarak kutlanmasını istiyorum. Bu yılki 1 Mayıs’a Kocaeli’de düzenlenmese de İstanbul’daki mitinge katılmayı istiyorum.

Hazır Duvan (Aryıldız/İst. 2 Nolu Şb.)

1 Mayıs, işçilerin birlik içerisinde olduklarını gösterdiği ve bayram olarak kutlanması gereken bin gündür. Bu yıl biz toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 1 Mayıs’ta ücretli izin için öneri götürdük ama kabul edilmedi. 1 Mayıs’ın resmi tatil olarak kutlanması gerektiğini düşünüyorum. İşçi arkadaşlar katılmaktan korkuyorlar, ya bir olay çıkarsa diye çekiniyorlar. Katılımı artırmak için, 1 Mayıs’ın Emek Platformu tarafından düzenlenmesini ve işçilerin disiplini ve kardeşliği çerçevesinde kutlanması gerektiğini düşünüyorum.

Erdoğan Kalınyılmaz (Akkardan/Gebze Şb.)

1 Mayıs’ın komünistlerin bayramı olarak anlatılarak işçiler korkutuluyor. Televizyonlarda günlerce önce yaşanan olaylar gösteriliyor ve gelmeyi düşünen işçiler engelleniyor, korkutuluyor.

1 Mayıs’lara katılıyorum ama belli bir çekingenlikle gittiğimi de itiraf etmeliyim.

İşçilere emeğin bayramı olduğu anlatılmalı. 1 Mayıs, Amerika’da başlamıştır ama daha sonra tüm dünya da işçilerin kutladığı bir bayramdır.

Asım Akkoyun (Abalıoğlu/İzmir Şube)

Denizli’de kurulu küçük bir fabrikada çalışıyorum ve sendikalı olarak birinci dönemimiz. 1 Mayıs’ın nerede ve nasıl başladığını bilmiyordum ama sadece işçi bayramı olduğunu biliyordum.

Katıldığım eğitimde, Amerika’da sendikal örgütlenmenin liderlerinin idam edilmesi ile başlayan olayların anısına tüm dünyada işçilerin bayramı olarak kutlandığını öğrendim ve çok etkilendim. Bu yıl katılmayı düşünüyorum.

Okan Erol (Yücel Boru/Gebze Şubesi)

1 Mayıs’ların bir Kurtuluş Savaşı gibi kan dökülerek elde edilmiş bir gün olduğunu düşünüyorum. 1 Mayıs, sendikalı sendikasız tüm işçilerin eş ve çocukları ile katılarak kutlaması gereken bir gündür.

Dünyanın bir çok ülkesinde resmi tatil olarak kutlanıyor, ama Türkiye’de yasaklanmasa da bir korku yaratılıyor. Bu anlamda resmi tatil olarak ilan edilmesini istiyorum. İşçiler ve emekçiler olarak bu toplumda büyük bir çoğunluk olduğumuzu düşünüyorum ve sadece bir günlük bayramımız var.

HEDEF: En kitlesel 1 Mayıs

Bu 1 Mayıs’ta, Pazar günü, ailelerimizle, çocuklarımızla, yakınlarımız ve dostlarımızla birlikte 1 Mayıs Alanlarında buluşuyor, 1 Mayıs’ı anlamına uygun olarak kutluyoruz

Birleşik Metal İş Gazetesi / Nisan 2005

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur